Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 22. května 2025 (02:05 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Emil - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Raf

Fulltext
 

Představujeme účastníky plesu

Národní krojový ples 2008, 1. část
Folklorní taneční soubor "Błędowianie¨ [Buendovjaňe]
Soubor zahájil svoji činnost v roce 1983 jako Regionální soubor Błędowice (Bludovice podle názvu původní vesnice, která je součástí dnešního Havířova). Od začátku svého působení se zaměřil na prezentaci tanců, písní a zvyků svého regionu - těšínský a hornický folklór. Zúčastnil se mezinárodních festivalů v České republice (Strážnice) i v Polsku (Světový festival krajanských souborů v Rzeszowie). Při souboru vznikla i kapela Kamraci [Kamrati], která spolupracuje se souborem dodnes.
V současném souboru "Błędowianie" tančí 29 mladých lidí, která se snaží společně se svými vedoucími navázat na bohaté tradice souboru a dokázat, že má smysl udržovat kulturu a zvyky našich předků. Soubor se soustřeďuje na zpracování folkloru Těšínska. Inspirací pro současné choreografické ztvárnění jednotlivých tanců jsou opět lidové zvyky úzce spjaté s přírodním kalendářem nebo konkrétní lidové příběhy či autentické události.
Se souborem spolupracuje Dětský folklorní soubor "Mali Błędowianie". Více než 30 mladých tanečníků (ve věku od 6 do 12 let) regionálními dětskými hrami, temperamentem a spontánností výrazně obohacují každé společné vystoupení.
Bledowianie, folklorní soubor
soubor Błędowianie
Soubor v současném složení zaznamenal několik úspěchů, zvítězil v soutěži "Takoví jsme", zúčastnil se několika prestižních festivalů jako je "Vsetínský krpec", "Týden beskydské kultury" ve Visle, "Gorolski Święto" v Jablunkově. V r. 2007 reprezentoval ČR na mezinárodním setkání mládeže Visegradské čtyřky - Kultura bez hranic, které se konalo v Polsku.
Národopisný soubor ODRA
Soubor pracuje od roku 1984 a zabývá se lidovými písněmi, tanci a zvykoslovím regionu Slezska a Lašska z povodí řeky Odry. Má taneční složku, ženskou pěveckou skupinu a cimbálovou muziku. ODRA, které působí v rámci Sokola Vítkovice v Ostravě. Má za sebou vystoupení na domácích festivalech a v zahraničí (Rumunsko, Dánsko, Chorvatsko, Portugalsko, Anglie, Německo, Rakousko, Polsko). Tanečníci se zúčastnili i dvou všesokolských sletů a dvou světových gymnaestrád.
Odra, národopisný soubor
Odra - "tanec v oblacích"
Soubor zahájil svou přípravu na 11..národní krojový ples v Českém domě v Ostravě-Vítkovicích pod vedení Anny Buroňové už v polovině roku 2007. Vedle tanečního čísla Kalamajka se připravuje i na další tance regionu, které byly vybrány režisérem pořadu Mirkem Ekartem. Na plese chce soubor předvést všechny své kroje z různých částí Těšínska - bohumínský, skřečoňský, jablunkovský a gorolský kroj z Mostů u Jablunkova. Jeden taneční pár se chce zúčastnit soutěže o nejsympatičtější pár plesu. Doufáme,že bude líbit. V současné době už sháníme typickou slezskou "mjodulu", abychom jí mohli počastovat návštěvníky plesu.
Soubor lidových písní a tanců HLUBINA, Ostrava
Soubor lidových písní a tanců Hlubina patří mezi nejstarší taneční soubory v České republice. Vznikl v Ostravě roku 1947, původně jako dívčí taneční skupina, která se věnovala studiu slezského folkloru a účinkovala v Ostravě a jejím okolí. Během krátké doby z malé skupiny vznikl soubor, který přijal jméno Hlubina - podle názvu šachty a kulturního domu, kde působil až do roku 1990. S jeho jménem je neodlučně spjato jméno zakladatelky, umělecké vedoucí a choreografky Zdeny Kyselé (1918-2004).
Přirozeným základem pro tvorbu je folklorní materiál Slezska a Lašska (Slezská suita, Ostravské obrázky, Slezská beseda, dívčí chorovod Vjonky aj.). Zpracovávané folklorní oblasti charakterizuje spíše drsnost, sevřenost, menší okázalost, často však velká citová hloubka. Tradičně se soubor jako jeden z mála kolektivů v České republice zaměřuje na projevy havířského prostředí (Na havířském výletě, Na havířském bále, Havířské obrázky aj.).
Umělecký vývoj souboru směřoval během let ke stále vyšší stylizaci; vrchol tvoří choreografické zpracování Lašských tanců Leoše Janáčka. V nedávné době zařadila Hlubina do repertoáru také barokní tance (Bohemika, Moravika).
Během svého dlouhodobého působení zaznamenala Hlubina mnoho uměleckých úspěchů doma i v zahraničí Francie, Itálie, Jižní Korea, Chorvatsko, Řecko, Malta aj.)
Hlubina, folklorní soubor
Z koncertu k 60. výročí souboru Hlubina
Soubor Hlubina se každoročně podílí na organizaci Mezinárodního folklórního festivalu Folklor bez hranic Ostrava a přehlídky nových choreografií dospělých a mládežnických souborů FOS Ostravy a Lašska, Inspirace.

V roce 2007 soubor oslavil 60. výročí svého vzniku, výroční koncert se konal 27. října 2007 v DK města Ostravy.

-dm.

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 11.12.2007 v 01:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
22.5.2001: Předsedou klubu ČSSD ve sněmovně byl zvolen Bohuslav Sobotka.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz