|
Vánoce po staru
Tisková zpráva - FOLKLORNÍ SDRUŽENÍ KYJOVSKA
V neděli 9. prosince 2007 se po celé odpoledne a podvečer konala z iniciativy Národopisného souboru Lipina Vracov ve staré části tohoto jihomoravského městečka zajímavá akce s názvem Vánoce po staru. Téměř tisícovka spokojených návštěvníků, mezi nimiž nechyběly rodiče s malými i většími dětmi, si mohly z blízka prohlédnout i sami zkusit draní peří, výrobu mastiček z husích brků, spřádání nití na kolovratu, háčkování krajky, zdobení perníčků, loupání fazole či látání pytlů. V dětské keramické dílně si mohly děti vyrobit vlastní hrníček, děvčata zaujalo pečení z kynutého těsta, vyšívání obrázků nebo výroba předmětů ze slámy. Chlapci zase obdivovali zručného kováře v jeho dílně, ve vedlejší kolárně si mohli s mistrem kolářem stlouci ptačí budku nebo mu pomoci při výrobě kola, kolébky nebo hrábí. Maminky zaujala údržba a úprava krojů, vyšívání a žehlení. Všichni společně pak mohli ochutnat nejen svařené víno nebo punč, ale k chuti přišly také čerstvé zabíjačkové škvarky a chleba se sádlem.
Ulicemi mezi návštěvníky procházeli Mikuláši, čerti, Lucky i Barborky a všude vládla adventní a předvánoční nálada, umocněná písněmi v podání souborové cimbálové muziky. Došlo také na společné zpívání a první vánoční vinše a přátelská přání. Tož, šťastné a veselé Vánoce.
František Synek
zpívání a první vánoční vinše
Diskusní fórum čtenářů (prozatím žádný názor)SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 11.12.2007 v 23:07 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|