Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (11:20 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Valašský vojvoda na festivalu v Jordánsku

SLPT Valašský vojvoda - Jordánsko - Jordan festival ve dnech 29.7.- 8.8.2009
V Kozlovicích na severním předhůří Beskyd působí 40 let soubor písní a tanců Valašský vojvoda (založen v květnu 1970). Lidové tance a hudbu představuje divákům a posluchačům dnes v umělecky zpracované stylizaci doma i v zahraničí. Vzpomeňme EXPO 2005 v Japonsku, atd. Ve dnech 29.7. až 9.8. 2009 reprezentoval úspěšně Českou republiku na mezinárodním multižánrovém Jordan festivalu (původně od r. 1981 do r. 2008 známý jako Jerash Festival) v Jordánsku. Neznámý i tajemstvím opředený střední Východ přijal vlídně novodobé moravské vyslance s tím nejlepším z domácích tradic.
V průběhu jedenácti dnů soubor představil pestrou paletu písní a tanců, především z horské beskydské oblasti, na sedmi koncertech se dvěma 90-ti minutovými programy v různých částech Jordánska: Ajloun (středověký islámský hrad), Zarqa (průmyslové město), Amman (hlavní město), Salt a Aquaba (přístavní město a letovisko u Rudého moře). Folklor našeho regionu byl přijat s nadšením nejen u místního publika, ale také u krajanů žijících v Jordánsku. Nejvíce zaujaly dynamické tance s hudbou v živém tempu a tentokrát (možná díky odlišným tradicím) především pásma, kde dominovali muži.

Velkou oporou nám bylo velvyslanectví ČR v Ammanu, především v trpělivé komunikaci s organizátory festivalu - ministerstvem kultury Jordánska. Díky nim jsme mohli také poznávat nejvýznamnější historické památky Jordánska, které patří ke světovým unikátům. Zde jmenujme hlavní město Amman s římským amfiteátrem (tady jsme koncertovali), Mojžíšovu horu Nebo, starobylé historické město Madabu (s proslulou mozaikovou mapou z r. 560 n. l. na podlaze kostela sv. Jiří, znázorňující Svatou zemi a okolí), Mrtvé moře, starobylé pískovcové město Nabatejců Petru nebo jediný jordánský přístav a letovisko Aqaba u Rudého moře. Většinou potkáváte vstřícné a vlídné lidi s ochotou vždy pomoci. Jordánské hášimovské království, v jehož čele stojí od r. 1999 velice populární pár - král Abdalláh II. a půvabná, vzdělaná královna Rania, je moderní zemí s otevřenou náručí pro všechny přívětivé lidi. Naše počáteční obavy plynoucí z neznalosti země s odlišnými kulturními a náboženskými zvyklostmi se rozpustily s bližším poznáním Jordánska a zpět do ČR jsme se naopak vrátili s nově nabytými poznatky o tomto malém království, jehož obyvatelé nás přijali s nebývalým zájmem.
Naše poděkování patří dalším partnerům - Moravskoslezskému kraji s finanční podporou, letecké společnosti CCA (rezervační centrum letecké společnosti JOB AIR - CENTRAL CONNECT AIRLINES), která byla garantem letecké přepravy členů souboru Valašský vojvoda do Jordánska, včetně poměrně složité dopravy hudebních nástrojů (cimbál, basa) a také České centrále cestovního ruchu CzechTourism s propagačními materiály celé ČR.
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců
Foto poskytl Z. Tofel
Valašský Vojvoda, soubor lidových písní a tanců

Za SLPT Valašský vojvoda Petra Klementová a Zdeněk Tofel
www.valasskyvojvoda.cz
zdenek.tofel@ov.rozhlas.cz
tofel.zdenek@o2active.cz mobil: +420/604245814

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 03.09.2009 v 22:27 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz