Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:05 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

I. ročník MDF festvalu V Zábřeze na renko

Ve dnech 25. - 26. září 2009 se uskutečnil v Zábřehu teprve první, avšak o to bohatší ročník mezinárodního dětského folklorního festivalu "V Zabřeze na renko", kterého se zúčastnilo celkem 15 dětských folklorních souborů.
Úsměv, dětský folklorní soubor
Z domácích souborů to byly soubory Dubinka z Rohatce, Durbravěnka z Dubňan, Klobučánek z Valašských Klobouk, Kordulka ze Starého Poddvorova, Kyjovánek z Kyjova, Malá Jasénka ze Vsetína, Maleníček z Lipníku nad Bečvou, Markovička z Postřelmova, Spineček z Vnorov, Úsměv z Opavy a Vsacánek ze Vsetína. Ze zahraničních souborů se zábřežskému publiku představily soubory Sauluva a Bitula z litevského Kaunasu, Turiec z Martina a Malá Nysa z polské Nysy.

Samotný festivalový program začal v pátek v dopoledních hodinách, kdy se soubory představily svým krátkým vystoupením v průvodu a před zábřežským zámkem. Špalír podél průvodu i publikum před zámkem tvořilo převážně dětské publikum z místních základních a mateřských škol. Odpoledne se pak všech patnáct dětských folklorních souborů představilo před Kulturním domem v Zábřehu.
Páteční večerní program naznačil, že přestože hlavní myšlenkou pořadatelů festivalu bylo přiblížení kultur z jiných regionů a krajin, mysleli také na možnost navázat mezi dětmi zúčastněných souborů nová přátelství a kamarádství. Pro děti byly v rekreačním středisku Bozéňov nachystány různé atrakce v podobě trampolín, skákacího hradu, promítání filmů, rukodělných dílen, opékání... Novým přátelstvím tak nezabránilo ani poměrně chladné večerní podzimní počasí.
Festival vyvrcholil v sobotu festivalovými programy ve Wolkerových sadech. V dopoledním programu nazvaném "Na té severné nóte" se představila první část souborů, odpolední blok nazvaný "Na té ježné nóte" pak patřil druhé polovině zúčastněných souborů. Součástí festivalu byl ve Wolkerových sadech také řemeslný jarmark.

Hlavními pořadateli festivalu byli Dům dětí a mládeže Krasohled Zábřeh a Místní akční skupina Horní Pomoraví o.p.s.. Akce proběhla za finanční podpory Olomouckého kraje, Nadace OKD a Visegrad Fund. Záštitu nad festival převzali: Zdeněk Kolář, starosta města Zábřeh a Petr Krill, poslanec PSP ČR.

Soňa Wenzelová
DFS Úsměv a FS Vrtek Opava
tel: +420 608 457 564
sona.wenzel@opava.cz
www.folklor.opava.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.10.2009 v 22:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz