Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:03 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Předvánoční výlet do Vysokého nad Jizerou dne 19.12.2009

Je mnoho způsobů, jak trávit volný čas před příchodem Vánoc. Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením Trutnov nabídla svým členům strávit poslední sobotní odpoledne před Štědrým dnem na cestách.
jedeme
V sobotu mírně po poledni vyrazil z Trutnova jeden speciálně vypravený autobus směr Hajnice, Dvůr Králové, Roprachtice a Vysoké nad Jizerou. Osazenstvo autobusu tvořili drtivou většinou obyvatelé z Barevných domků Hajnice, dále přátelé z Oranžového domu v Trutnově a také jedna účastnice z rodiny. Cíle výletu byly dva - návštěva osmnáctimetrové rozhledny v Roprachticích a prohlídka pohyblivého Betléma ve Vlastivědném muzeu ve Vysokém nad Jizerou.
Zhruba po hodinové jízdě zimní krajinou jsme dorazili k prvnímu z našich cílů, k roprachtické rozhledně U Borovice. Rozhlednu postavil za pomocí svých sousedů roprachtický rodák František Hubař. Celá věž je z velkých žulových kvádrů, vnitřní schodiště je vyrobené z borovic poražených v okolí. Rozhledna vypadá v poli opravdu impozantně, nikdo se ji však nezalekl a tak započal náš výstup vzhůru. Byla to dřina, ale nahoře to opravdu stálo za to. Celý kraj jsme měli jako na dlani. A ta výška! Za ideální viditelnosti je z rozhledny vidět Bezděz, Ještěd, Jizera, Štěpánka, Kozí hřbety, Žalý, Benecko, obrysy Orlických hor, Tábor, nebo Kozákov.
rozhledna
Po šťastném sestupu a znovunalodění do autobusu jsme pokračovali v cestě do Vysokého. V místním muzeu nás čekal Betlém. A to ne ledajaký, ale hned pohyblivý. Byl dlouhý přes celou délku výstavní síně s množstvím vyřezávaných postaviček. Místní průvodce nám k nim dal náležitý výklad. Pak jsme pokračovali dál v prohlídce celého muzea. Každý si tu mohl najít to, co ho zajímalo. Viděli jsme něco z historie lyžařství, ze zapomenutých řemesel, zemědělství a lidové kultury. Obzvlášť zajímavá a rozsáhlá byla místní sbírka Krakonošů všech tvarů a velikostí.
v muzeu
Po prohlídce jsme plní dojmů opět zasedli do autobusu a vyrazili tichou zimní krajinou domů. No dobře, celá cesta nebyla zase tak tichá - při každém zahlédnutí zářícího vánočního stromku v zahradách byl v průběhu jízdy přivítán hlasitým a nadšeným jásotem. Opravdu, Vánoce jsou tady.

Viktor

Zveřejněno 20.12.2009
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz