Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (01:57 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Kácení mimolesních dřevin

Kácení dřevin rostoucích mimo les se provádí podle zákona 349/2009 Sb., a to zejména v období vegetačního klidu, tj. od 1. října do 31. března. Kácení dřevin se povoluje na základě písemné žádosti podané u našeho obecního úřadu, který také ukládá náhradní výsadbu.
K písemné žádosti, která musí obsahovat také počet a druhy stromů určených ke kácení a také důvod kácení, přikládá žadatel výpis listu vlastnictví a situační nákres se zakreslením místa stromu určeného ke kácení.

Z důvodu pěstebních (velké ovocné sady), při údržbě břehových porostů při správě vodních toků, k odstranění dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy a z důvodu zdravotních se kácení oznamuje nejméně 15 dnů před samotným kácením, a sice orgánu ochrany přírody obce s rozšířenou působností (v případě Petřvaldu Městskému úřadu Kopřivnice, odboru životního prostředí). Ten může kácení pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavku na ochranu dřevin.

Povolení není třeba ke kácení dřevin ani v případě, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody obce s rozšířenou působností (v případě Petřvaldu Městskému úřadu Kopřivnice, odboru životního prostředí), a to do 15 dnů od provedení kácení.

Není třeba povolení ke kácení dřevin s obvodem kmene do 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí a souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m2. Toto kácení se orgánu přírody ani neoznamuje.

Ořezy stromů a keřů může jejich majitel provést bez ohlášení či písemné žádosti, musí však dbát o estetickou, pěstební a života schopnou funkci dřevin. Formuláře najdete na úřední desce obecního úřadu nebo v odkazech pod článkem.

Miluše Malíková
Zveřejněno 19.01.2012 v 09:24 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz