|
Pietní místo na památku obětem Lysé hory
Pietní místo vzniklo v roce 2006 postavením velkého dřevěného kříže pod vrcholem Lysé hory na červené turistické trase z Ostravice.
Snahou bylo soustředění různých pomníčků a křížků v okolí hory na jedno důstojné místo. To se v průběhu let povedlo a od postavení kříže se jeho okolí zaplnilo pomníčky a křížky buď přenesenými z jiných míst z okolí vrcholu, anebo vzniklých už přímo na tomto místě. Návštěvníci Lysé hory mají možnost na tomto místě posedět na lavičkách, odpočinout si při náročném výstupu a uctít památku lidí, kteří se z výletu na vrchol Královny Moravskoslezských Beskyd už bohužel domů nevrátili. Jak bylo již v úvodu napsáno, původní záměr byl vytvořit pietní místo obětem Lysé hory. To znamená lidem, kteří zemřeli na Lysé hoře či při výstupu (výjezdu) anebo sestupu (sjezdu) z ní. Jedinou výjimkou bylo umístění pamětní desky Vládi Ondrucha, pracovníka meteorologické stanice, který byl otcem myšlenky vybudování tohoto pietního místa, vybral lokalitu a byl vůdčí osobnosti při stavbě kříže či zvelebování jeho okolí. Zemřel náhle a nečekaně, sice mimo Lysou horu, ale vzhledem k tomu, že nebýt jeho nápadu, snahy a práce, tak by toto místo nevzniklo, je umístění jeho pamětní desky zde více než opodstatněné. Na vybudování pietního místa se podíleli pracovníci meteorologické stanice, vysílače a horské služby a provádějí zde také údržbu, opravy a instalaci nových pomníčků. V této souvislosti bychom tedy chtěli požádat všechny, kdo mají zájem o umístění křížku, nebo pamětní desky svého blízkého na toto místo, který zemřel v souvislosti s Lysou horou, aby nejprve kontaktovali pracovníky těchto subjektů. Zabrání se tak živelnému stavění pomníčků. Na prvním místě je snaha o zachování důstojnosti tohoto místa. Také bychom chtěli návštěvníky požádat, aby zde nenechávali volně položené fotografie, hračky a podobné předměty, protože je vítr rozfoukává po okolí. Děkujeme všem, že se k tomuto místu chováte s úctou a pietou ke všem lidem, kteří svou cestu na Lysou horu z jakéhokoliv důvodu nedokončili a domů se již nevrátili. Především pro ně toto místo vzniklo. Každoročně, v den výročí stavby kříže, 17. listopadu, se zde pořádá setkání pracovníků všech subjektů na Lysé hoře, návštěvníků vrcholu a příbuzných obětí Lysé hory.
Milan Čermák, MS Lysá hora
Diskusní fórum čtenářů (prozatím žádný názor)SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 19.04.2019 v 19:26 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|