Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:14 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

XII. MEZINÁRODNÍ FOLKLORNÍ FESTIVAL IOV ŠUMPERK 2002

Ve dnech 15. - 19. srpna 2002 se koná v severomoravském okresním městě Šumperku XII. Mezinárodní folklorní festival I.O.V. V pěti festivalových dnech se občanům města Šumperka, ale i dalších obcí, představí 9 folklorních souborů ze zahraničí a 8 folklorních souborů z Čech a Moravy.
Brána festivalu bude otevřena ve čtvrtek 15.8.2002 v 16,00 hodin na pódiu u SOVY Celookresními dožínkami ve spolupráci se zemědělskými podniky okresu. V programu vystoupí folklorní soubory Markovice z Postřelmova, Senioři ze Šumperka a dětský folklorní soubor Moraváček ze Zábřeha na Moravě.
V pátek 16.8. v dopoledních i odpoledních hodinách se divákům představí na pódiu u SOVY svým programem folklorní soubory Turecka a Lotyšska, společně s ostatními zahraničními soubory pak vystoupí na hlavní scéně Letního divadla v pořadu "Vítejte u nás", který začíná v 18,00 hodin a končí velkým ohňostrojem.
Hlavním festivalovým dnem je sobota 17.8.2002. Po přijetí zástupců zúčastněných souborů na šumperské radnici následuje od 10,30 hodin na pěší zóně program Roztančená ulice. Na pódiu SOVA a v přilehlých parkových prostorách bude od 14,00 hodin probíhat - Řecký den - vystoupí zde dva zahraniční řecké soubory a dva řecké soubory, pracující na území České republiky. Předvedou lidové zvyky a obyčeje, budou tančit, zpívat a hrát řecké lidové písně a tance. Diváci budou mít ale také možnost ochutnat speciality řecké kuchyně.
V 18,00 hodin se divákům představí na hlavní scéně Letního divadla vybrané zahraniční a tuzemské folklorní soubory v pořadu "Až pudeš do světa, zastav se". Večer téhož dne bude v Domě kultury probíhat Veselice, na které budou mít účastníci možnost naučit se lidové tance všech zúčastněných zemí.
V neděli se ještě svým programem na pódiu u SOVY představí české a moravské folklorní soubory a celý festival uzavře koncert "Leť písničko, leť".
Zahraniční folklor budou na festivalu v Šumperku letos reprezentovat kolektivy ze Skotska, Portorika, Mexika, Japonska, Řecka, Turecka, Lotyšska a Slovenska. Moravský folklor zastupují soubory Markovice z Postřelmova, Senioři ze Šumperka, Pentla z Boršic a Moraváček ze Zábřeha na Moravě. Český folklor bude reprezentovat folklorní soubor Hadař z Červeného Kostelce.
Pořadateli festivalu jsou Sdružení přátel folkloru Severní Hané, Město Šumperk a Folklorní sdružení České republiky. Záštitu nad XII. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu převzali poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pan Petr Krill a hejtman Olomouckého kraje pan Jan Březina.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 2 názory)

20.08.2002 v 22:15Honza, severní Čechy

Taková je bohužel většina měst (městských úřadů). Papaláši se naparují nad svými "poddanými" a jen málokdy poděkují těm, co to celé zorganizují, zaplatí a odpracují. Ale s tím se asi musíme smířit, hlavou zeď neprorazíš...


19.08.2002 v 20:07Mik ze Šumperka

fstival byl nádherný, vadí mi jen, že se město Šumperk chlubí cizím peřím, o organizaci festivalu se v podstatě nestará, jen každoročně slibuje...


Zveřejněno 30.07.2002
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz