Staroveský zpravodaj č.1 2003
Obec Stará Ves nad Ondřejnicí
Je důvod pěstovat ořešák vlašský (královský)?
Ořešák vlašský se řadí s ořechem lískovým mezi ovoce skořápkaté. To má široké uplatnění v cukrářství, v kuchyni, ale za zimních večerů si na něm sami rádi pochutnáme. Zralé plody vlašského ořešáku obsahují 20-27% vody, asi 50% oleje a více než 15% bílkovin, navíc také důležité minerální látky - vápník, fosfor a železo. Z vitamínů jsou významné A, B1, B2, P a malé množství vitamínu C. Ořešák vlašský se tak nazývá proto, že se v našich oblastech vyskytuje od dob, kdy jej ze Středomoří k nám zavlekli vojáci římských legií. Jeho určitou nevýhodou je velikost stromu, který do výšky dorůstá 10 až 15 metrů a koruna zaujme 6 až 10 m. Je větrosnubný, má dvoje květy, samčí a samičí (jehnědy). Kvete v půli května. Proto květy někdy namrzají ( stačí i -1 C). Dozrává koncem září. Plody je nutno vysušit. Z pěstitelských důvodů se zaměřujeme na polopapíráky. Odrůdy kamenáčů je problém vyluštit, papíráky jsou pak znehodnocovány ptactvem. Jinak plody škůdci netrpí, na rozdíl od ořechů lískových, které jsou napadány nosatcem lískovým. V současné době se ořešák vlašský množí vegetativně, roubováním. Tím je oslaben růst asi o 20 až 30%. Rodit začíná rovněž dříve, to je už v pátém až šestém roce po výsadbě. Netrpí chorobami, jen ve výjimečně vlhkých letech jsou houbami napadány listy. Proto řezem udržujeme korunu řídkou a vzdušnou. Řez provádíme od poloviny května do konce srpna, zabráníme tak napadení dřeva houbami. Při mrazech pod -30 C dochází k poškození dřeva namrzáním. Pro stabilnější úrody volíme odrůdy později kvetoucí (Jupiter, Mars, Apollo a Stenfiendorfský). U těch je poměr hmotnosti jádra ke skořápce 50 až 55%. Silné olistění a vůně listí, která odpuzuje hmyz, nám navíc v horkých letních dnech nabídne příjemné posezení ve stínu.
Jaroslav Folta, předseda Českého svazu zahrádkářů.
Pozvánka na turistické zájezdy místní organizace "KONDOR"
Místní organizace "Kondor" pořádá, letos již pátým rokem, tradiční turistické zájezdy. Letos naše organizace, nově i s podporou Rady pro mládež a zájmovou činnost, připravila tyto zájezdy:
- V sobotu 26. dubna - "Zájezd do Slezských Beskyd" Zde navážeme na loňský zájezd, kdy jsme prošli úsek z Mostů u Jablunkova přes Hrčavu do vesnice Bukovec. Tentokráte zahájíme pěší túru v Bukovci. Přes chatu na Bahenci vystoupáme na Velký Stožek (978 m n.m.). Odtud pak po hraničním hřebeni s Polskem přes Malý Stožek, Velký Sošov a sedlo Beskydek dojdeme na Velkou Čantoryji (995 m n.m.). Velká Čantoryje je nejvyšší horou naší části tohoto pohoří. Loni na vrcholu otevřeli novou rozhlednu umožňující kruhový rozhled k nám i do Polska. Od rozhledny sestoupíme kolem turistické chaty do obce Nýdek, kde nás bude čekat autobus. Celý takto popsaný úsek je asi 21 km dlouhý, lze jej však o 4 km zkrátit (bez výstupu na Čantoryji), nebo po přejezdu autobusem do cílového Nýdku podniknout jen vlastní 4 km dlouhý výstup na Velkou Čantoryji.
- V sobotu 17. května -" Zájezd do slovenských Chočských vrchů" Zde autobusem projedeme přes Žilinu, Martin, Ružomberok až k Liptovské Maře do vesničky Prosiek. Zde zahájíme pěší pochod Prosieckou dolinou. Je to jedna z nejkrásnějších vápencových a krasových dolin celého Slovenska. Zde nás čekají ponory a vývěry potoka Prosiečanka. Uvidíme kolmé vápencové skalní stěny i 15 m vysoký vodopád. V závěru doliny překonáme výškový rozdíl po žebřících a vystoupáme na plošinu Svorad. Tady mohou zdatnější zahájit výstup na horu Prosečné (1372 m n.m.). Z vrcholu je kruhový rozhled na Oravu, Liptov a jen 10 km vzdálené Západní Tatry. Ti, kdo se nerozhodnou pro tento výstup, dojdou dále do obce Velké Borové a zde se mohou občerstvit. Z Borového pak dojdeme na samotu Oblazy, k historickému vodnímu mlýnu. Zde začíná impozantní 3 km dlouhý kaňon Kvačianské doliny, který celý projdeme až do obce Kvačany, kde nás počká autobus. Celá takto popsaná, na přírodní krásy jedinečně bohatá trasa je výškově nenáročná (mimo kratičký úsek po žebřících) a je asi jen 10,5 km dlouhá - podle turistického značení trvá 3 hodiny 50 minut (bez výstupu na Prosečné). Ti, kdo se rozhodnou pro náročnější variantu s výstupem, si trasu prodlouží asi o 5 km, 2 hodiny a nezapomenutelný rozhled.
- V sobotu 7. června - "Pěšky po hřebeni Hrubého Jeseníku" Autobus nás doveze na Červenohorské sedlo (1011 m n.m.). Pěšky se pak vydáme po hřebeni přes Červenou horu, horu Vozka (1377 m n.m.), rašeliniště pod Vozkou, Keprník (1423 m n.m.) až k Jiřího chatě pod Šerákem. Tento vrcholový úsek nám zpříjemní informační tabule naučné stezky s popisem okolní přírody. Na vrcholech Keprníku a Vozky jsou pak pěkné kruhové rozhledy. Ze Šeráku vystoupáme pak do obce Bělá pod Pradědem. Celá trasa je asi 19 km dlouhá - 11 km po hřebeni a 8 km sestup do Bělé-Domašova - a je bez náročných výstupů.
- V září plánujeme výstup na 1557 m n.m. vysokou horu Pilsko. Je to nejvyšší hora Beskidu Žiwieckego na polsko-slovenských hranicích. O trase a termínu budeme informovat v některém z příštích zpravodajů. Na tyto zájezdy zveme všechny milovníky přírody a turistiky z řad široké veřejnosti. Termíny zájezdů jsou předběžné a o případných změnách a cenách budeme informovat obecním rozhlasem. Další informace poskytne pan Pavel Folta, čp. 481, tel.: 558 669 165.
Za KONDOR Stará Ves Pavel Folta
Z činnosti Českého svazu chovatelů ve Staré Vsi
Na základní škole se schází každý pátek chovatelský kroužek, který navštěvuje asi 20 žáků od 1. do 9. třídy. Mladí chovatelé se dozvídají různé zajímavosti o exotických ptácích, o psech, králících a hlodavcích, chodí na exkurze k místním chovatelům. Přestože byly jarní prázdniny, navštívili členové kroužku 14. března "zimní" ostravskou ZOO, kde zhlédli především nové přírůstky - zebru Grévyho a mládě opičky Hulmana posvátného. Dne 14. března se také konala výroční členská schůze. Volby, které byly na ní provedeny, potvrdily stávající členy výboru. Při této příležitosti byla navázána družba s přáteli ze Slovenska, z obce Raková v okrese Čadca, kteří již přes 20 let spolupracují s Českým svazem zahrádkářů ze Staré Vsi a navázali také družbu s obecním úřadem. ČSCH v nejbližší době - 27. dubna - plánuje okresní kolo Soutěže chovatelské dovednosti mladých chovatelů, které se již třetím rokem koná v našem zámku. Všem účastníkům přejeme mnoho úspěchů.
V areálu bývalé Jednoty na Dolním konci se bude 11. - 12. července konat 7. lašská výstava drobného zvířectva.
Jana Paličková
Vánoční turnaj ve stolním tenise
Dne 27. 12. 2002 se uskutečnil v areálu TJ Stará Ves "Vánoční turnaj ve stolním tenise". Na turnaji se soutěžilo ve dvou kategoriích. První kategorie byla určena pro školní mládež do 15 let a druhá pro dospělé. Utkání se uskutečnila v soutěži jednotlivců.
Kategorie školní mládeže probíhala od 9 hodin. O tuto kategorii nebyl projeven velký zájem, protože se přihlásili pouze čtyři účastníci. Vzhledem k malému počtu účastníků se hrálo systémem každý s každým a ještě k tomu dvoukolově. Pořadí: 1. Jakub Hudeček 2. Radek Sýkora 3. Jakub Čulák
V této kategorii hrála také nejmladší účastnice Ivana Beldová, která byla vyhlášena vítězkou kategorie do 10 let. Všichni účastníci v této kategorii byli odměněni věcnou cenou. V odpoledních hodinách se uskutečnila soutěž dospělých. Tato část soutěže se těšila většímu zájmu, protože se přihlásilo 18 účastníků, nejen ze Staré Vsi, ale i z Brušperku a Krmelína. V této kategorii byla soutěž rozdělena do dvou základních skupin po 9 účastnících. Od 13 hodin pak začaly urputné boje o postup do čtvrtfinále. V základních skupinách se hrálo systémem každý s každým a z obou skupin postupovali do čtvrtfinále první čtyři. Do čtvrtfinálových soubojů se probojovali: Dan Novobílský Jan Menšík Jiří Zeman, Petr Voráč Oldřich Havlík, Bohumil Glombíček Jiří Růža, Lukáš Hudeček
Od čtvrtfinálových utkání se bojovalo vyřazovacím systémem "k.o.". Tyto souboje byly hrány "na doraz" a do finále se probojovali Jiří Růža a Jan Menšík. Konečné pořadí v kategorii dospělých: 1. Jiří Růža 2. Jan Menšík 3. Oldřich Havlík V této kategorii je třeba vyzdvihnout výkon "nestora" Oldřicha Havlíka, kterému nechybělo mnoho, aby bojoval ve finále. Závěrem bych chtěl poděkovat za uskutečnění turnaje Obecnímu úřadu ve Staré Vsi, zejména panu starostovi, a TJ Stará Ves. Dále chci poděkovat sponzorům turnaje (Obecní úřad Stará Ves, OZO a.s., Cykloservis Stará Ves) za věcné ceny, které byly předány všem, kteří skončili na tak zvané "bedně".
Za pořadatele Jan Menšík
25 let souboru Ondřejnica
"Ach jó, zase ten Janáček!" vzdychaly jsme jako studentky střední pedagogické školy, když nám pan profesor Ptáček pouštěl ukázky z jeho oper a když nám o něm zaníceně vyprávěl a snažil se přiblížit nám tohoto velikána české hudby. Dnes si říkám:"Ach jó, že jsem to více neposlouchala a nesnažila se o něm dozvědět co možná nejvíce, měla bych ušetřenou práci!". Ale kdo mohl vědět, že mě cesty osudu donesou až do Krmelína a Staré Vsi a že se právě tady, sice v jiné, ale přesto stejně krásné formě setkám opět s Janáčkem a s písněmi jeho kraje. A čím více lašských písní poznávám, tím více jsem jimi nadšena a dojata. Proto tak ráda chodím na Ondřejnici! Také 16. listopadu jsem ráda přijala pozvání na oslavy 25. výročí tohoto souboru. Nezklamal ani celovečerní program, ani tanečníci a muzikanti, ani následná beseda u cimbálu a už vůbec nezklamali průvodci pořadem Yvona Voráčová a Láďa Černošek. Celý večer se nesl v duchu různých překvapení, která si nezávisle na sobě přichystali jednak "starší tanečníci", muzika a v neposlední řadě sama vedoucí souboru Yvona. První polovina programu byla vyhrazena starším číslům a kmenovému repertoáru souboru, zazpívala Majka Matějová, Petr Palička a ze záznamu jsme se podívali a zavzpomínali na nezapomenutelný "skok" Pavla Vaňka. V závěru první poloviny programu se zaskvěli bývalí členové souboru, na kterých věk ani pomlka v tancování nebyly v nejmenším poznat. Naopak, svým skvělým výkonem a entuziasmem roztleskali plný sál Základní školy v Brušperku, kde se koncert konal! Druhá polovina programu byla věnována dětem, a to jak těm malým, tak i těm starším, které už dětským střevíčkům skoro odrostly. Opět se objevila nádhera a zpěvnost tohoto kraje, když vystoupili dětští zpěváčci Kristýnka Plačková, Vojtěch Kobližka a Míša Krpcová, ale ani ostatní se nedali zahanbit a na vystoupení zpívali, co jim hrdélka stačila. Pak následoval nový program "Něchoď tam synečku, je tam čarovane," který mimo jiné postoupil i do celostátní přehlídky choreografií v Jihlavě (i tam měl u poroty i u diváků obrovský úspěch). A na závěr nám Yvona předvedla, že i soubor Ondřejnica má o své následovníky postaráno, a to jak z řad tanečníků a zpěváků, tak i z řad muzikantů. Členové Ondřejnice mají své děti v dětském souboru nebo ZUŠ, kde se učí ponejvíce na housle, flétnu - tedy na nástroje, které se později uplatní v cimbálové muzice. Vyvrcholením celého večera bylo poděkování zakladatelce a dlouholeté vedoucí dospělého souboru, dnes vedoucí dětského souboru, paní Elišce Krejčíčkové nádhernou básní. Tak krásně ukončila Yvona tento večer plný pohody, krásných písní a tanců z kraje Leoše Janáčka. Beseda u cimbálu, která pokračovala až do pozdních nočních hodin, jen potvrdila to, co jsem už o souboru řekla- že jsou to nadšení zpěváci, tanečníci a muzikanti.
Iva Plačková, členka souboru Hlubina (otištěno v časopise Folkór a Kacabajka)
Vedení skupiny organizace KONDOR Stará Ves nad Ondřejnicí vám předkládá nabídku Letní dětské rekreace, která se uskuteční ve Vítkově-Podhradí v údolí řeky Moravice.
Termíny:
1. turnus 29. 6. 2003 - 13. 7. 2003 (15 dnů) 8 - 15 let 2780 Kč
2. turnus 14. 7. 2003 - 30. 7. 2003 (17 dnů) 7 - 15 let 2800 Kč
3. turnus 3. 8. 2003 - 18. 8. 2003 (16 dnů) 8 - 15 let 2790 Kč
4. turnus 19. 8. 2003 - 23. 8. 2003 rodiče s dětmi dle dohody
Přednost pro všechny turnusy mají členové skupiny KONDOR. U přihlášených se bude přihlížet k sourozeneckým vztahům. Část poplatku může uhradit zaměstnavatel rodičů ze sociálního fondu. Platbu pro 1. a 2. turnus proveďte do 31. 5. 2003, platbu pro 3. turnus do 30. 6. 2003. Informace o podmínkách pobytu: Účastníci jsou ubytováni ve dvoulůžkových stanech typu OSADA s dřevěnou podsadou umístěnou ve výšce 20 cm nad zemí. Pro pokročilejší táborníky je možnost spaní v indiánském tee-pee. Maximální počet účastníků je do 50 dětí. Stravování je v zastřešené jídelně 5x denně včetně doporučeného pitného režimu. Děti se formou služeb v kuchyni podílejí na přípravě jídla. Hygiena: sprcha s teplou vodou, dřevěné WC. Program tábora je zaměřen na osvojení základů táboření, turistiky a pobytu v přírodě. Velké množství sportovního vyžití - kopaná, volejbal, nohejbal, softtenis, stolní tenis, baseball, vodní sporty. V průběhu pobytu je připravena stezka odvahy, karneval, různé hry, výpravy apod.
Bližší informace a závazné přihlášky obdržíte:
1. turnus: Přemysl Pavlosek, Stará Ves n.O., č. 463, Renata Vávrová, Krmelín č. 488, tel.: 596 274 174 (zaměstnání), 604 293 912
2. turnus: Petr Mácha, Krmelín č. 127, tel.: 605 408 997, Alena Ulčáková, Stará Ves n.O. č. 577
3.turnus: Dalibor Lednický, Stará Ves n.O. č. 620, tel.: 595 693 868 (zaměstnání), Renata Vávrová, (viz 1. turnus)
4. turnus: Blanka Tylečková, Stará Ves n.O, č. 330, tel.: 558 669 154 (privat)
Cestou Jiřího Hanzelky
"Afrika snů a skutečností", "Přemožení pouště", "Velké vody Iguazú", "Za lovci lebek" a mnoho dalších názvů a titulů knih a filmů, které vznikly s láskou k celému světu, k cestování a s láskou k poznávání všeho nového a neznámého. Takový byl on, člověk, jenž svůj život proměnil ve velkou cestu kolem světa. Jiří Hanzelka se narodil 24.12. 1920 ve Štramberku. Jeho životním stylem se stalo nekonečné cestování spolu s Miroslavem Zikmundem, kde zároveň propagovali automobily značky Tatra. Byla to kola vozu Tatra 87, která projela s dvojicí mladých nadšenců napříč Afrikou a Jižní Amerikou a dovezla je zpět v roce 1950. O devět let později znovu propukla touha vydat se za nepoznaným cílem a oba nerozluční přátelé vyjeli za dalším dobrodružstvím. Tentokrát se na náročnou cestu Asií, Austrálií a Oceánií vydali dvěma automobily Tatra 805. Jejich druhá pouť světem skončila v roce 1964. Ohromné množství zážitků dokázali "vtěsnat" a podělit se o ně v sedmnácti knihách, několika stech reportáží, čtyřech celovečerních filmech a 147 krátkometrážních televizních filmech a dokumentech. Během svého života stihl Jiří Hanzelka více než 1000 přednášek nejen u nás, ale i v cizině. Knihy obou cestovatelů jsou známy takřka po celém světě. Svou nejtěžší cestu - cestu životem - ukončil Jiří Hanzelka 15. 2. 2003. 28. října 1999 byla Jiřímu Hanzelkovi a jeho příteli Miroslavu Zikmundovi udělena prezidentem republiky Václavem Havlem medaile Za zásluhy o Českou republiku. Jedním z míst, kde tito dva skvělí cestovatelé i jejich cesty zůstanou navždy živí, je i část expozice Technického muzea v Kopřivnici
Aktuální vývoj .- příprava na vstup do Evropské unie v regionu Moravskoslezsko
Společný regionální operační program (SROP)
V prosinci 2002 byl dopracován Společný regionální operační program. V měsíci lednu je předložen k projednání vládě ČR a následně bude poslán k posouzení Evropské komisi. V současné chvíli je SROP zveřejněn na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj, které je řídícím orgánem programu. SROP obsahuje kromě analýzy současného stavu regionů především priority a opatření, v jejichž rámci budou moci být po vstupu ČR do EU předkládány projekty s žádostí o spolufinancování, dále obsahuje finanční rámec programu a vymezení finančních prostředků pro jednotlivé regiony, v neposlední řadě také popis administrace či implementace programu - tj. role ministerstva, regionu a dalších subjektů při realizaci programu.
Regionální rada
Roli regionální rady vykonává v našem regionu zastupitelstvo kraje. V období před vstupem do EU se vyjadřuje k přípravám na čerpání strukturálních fondů, připomínkuje SROP a bude se podílet na přípravě programu Phare 2003. Výbor regionálního rozvoje Působí v regionu již v současné době. Vyjadřuje se k SROP, připravuje připomínky, posuzuje přípravu regionu na vstup do EU.
Sekretariát regionální rady
Jedná se o oddělení integrace a strukturálních fondů v rámci odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Oddělení bylo zřízeno v prosinci 2002. Oddělení bude zabezpečovat přípravu na strukturální fondy, bude zapojeno do přípravy a realizace programu Phare 2003 a po vstupu do EU (1. 5. 2004) bude kontaktním místem pro předkládání projektů v rámci SROP.
Phare 2003
V současné době probíhá příprava na implementaci programu Phare 2003 (hospodářská a sociální soudržnost - investiční část). Smyslem tohoto programu je příprava dotčených orgánů na čerpání prostředků ze strukturálních fondů s důrazem na využití Společného regionálního operačního programu. Na tomto projektu participuje vedle Ministerstva pro místní rozvoj - řídící orgán SROP, i Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvu průmyslu a obchodu, jakožto řídící orgány příslušných sektorových operačních programů. Celkový objem prostředků, který bude v průběhu programu Phare 2003 alokován, činí 56 mil. Eur (na tyto tři oblasti). Jsou stanoveny intervenční oblasti :
- zvýšení produktivity výrobního sektoru (MPO)
- posílení rozvoje lidských zdrojů (MPSV)
- zlepšení úrovně infrastruktury spojené s podnikáním (MMR)
Prostředky v rámci programu Phare 2003 budou moci využít všechny regiony soudržnosti vyjma Prahy. Vyhlášení programu se předpokládá na přelomu roku 2003 - 2004, bližší informace k programu budou známy ve druhém čtvrtletí 2003.
Ing. Josef Jalůvka, náměstek hejtmana kraje, e-mail:josef.jaluvka@kr-moravskoslezsky.cz
Čím škola žila?
13. 12. 2002 Společný večírek staroveských učitelů s partnerskou školou z Rakové okres Čadca spojený s prohlídkou zámku, kostela a areálu ZŠ. Podepsána Dohoda o partnerství a spolupráci mezi školami obou obcí.
17. 12. 2002 Adventní koncert - společné vystoupení žáků ZŠ a ZUŠ doplněné programem farního souboru v místním kostele pro ZŠ, MŠ a veřejnost
9. - 10. 1. 2003 Turnaj v ledním hokeji - žáci 6. - 9. ročníků
29. 1. 2003 Zápis do 1. ročníku
2. - 7. 2. 2003 Lyžařský výcvik žáků 7. ročníku ve Velkých Karlovicích
14. 2. 2003 Školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda
27. 2. 2003 Školní kolo pěvecké soutěže Loutnička
1. 3. 2003 Společenský večírek
3. 3. 2003 Vybíjená 5. ročníků v Krmelíně
5. 3. 2003 Okresní kolo Olympiády v ČJ ve Frýdku - Místku
6. 3. 2003 Školní kolo recitační soutěže 1. stupeň
9. 3. 2003 Fotbalový turnaj 5., 4., 3. ročníky
18. 3. 2003 Školní kolo recitační soutěže 2. stupeň
19. 3. 2003 Okrskové kolo recitační soutěže l. stupeň Výsledky soutěží a další informace o životě školy najdete na internetových stránkách htp://zs.staravesno.indos.cz
Bývávaly časy ...
Náš současný letopočet uzavírá "pohádkové" číslo 3. Nechci ale psát o třech vlasech děda Vševěda, třech princeznách ani o třech krkavcích. Můj záměr je daleko jednodušší, ale snad ne nezajímavý - alespoň pro ty, kdo patří ke ctitelům historie. Využijme proto pohádkové číslovky a vydejme se zpátky do minulosti, do let, kdy se před trojkou psala nižší čísla.
- v roce 1833, kdy se začaly psát v Košatce pozemkové knihy, je v nich zaznamenáno 59 čísel popisných. Jsou to domky postavené ze dřeva nebo z nepálených cihel a kryté slámou (doškové střechy) nebo šindelem.
- V roce 1923 pracoval obecní rozpočet s jinými objemy prostředků než dnes. Rozpočet na rok 2003 počítá s příjmy více než 29 miliónů korun. Dobový zápis v kronice uvádí: "Dle obecního rozpočtu jeví se potřeba 50 864 Kč, úhrada (zaplaceno) 19 745 Kč, schodek 31 099 Kč. Tento uhražen 217 % obecní přirážkou na daň domovní a činžovní a 284 % obecní přirážkou na ostatní daně. Daň domovní a činžovní činila 49 Kč a ostatní daně 10 625 Kč. Na chudinství vydáno 4 409 Kč a místní školní radě 13 820 Kč."
- V roce 1933 vrcholí hospodářská krize a kronikář Filip píše: "Celý svět se viklá, vrže a skřípá kolem nás ? Lid je unaven a zavalen vším a touží po jasnosti, jednoduchosti a jednoznačnosti. Proto intelektuály opustil a šel k hlasatelům dogmátů , byť jakkoliv primitivních . V tom je klíč porozumění, proč zvítězil v sousední říši Hitler."
- V roce Hitlerova nástupu má obec podle "zdravotního katastru" vzniklého z iniciativy místního odboru Masarykovy Ligy proti tuberkulose 300 domovních čísel s 500 byty a 1508 lůžky. Stav domů je zhodnocen takto: 155 dobrých, 258 prostředních, 64 špatných. Celkem 431 domů je vystavěno z pálených cihel, 68 z nepálených cihel (vepřovic) a 9 domů je dřevěných. Možná překvapivý je i záznam o rozšíření tuberkulózy, nemoci v dnešní době už téměř neznámé. Záznam hovoří o 50 osobách s "uzavřenou" formou nemoci, 5 s "otevřenou" formou, 20 úmrtích a 38 osobách v pozorování - v žádném případě se nejedná o okrajovou či podružnou záležitost. Průvodním jevem krize byla i ztráta zaměstnání - v obci se jedná o 261 osobách nezaměstnaných a omezeně pracujících (pro srovnání - v roce 2001 udává Úřad práce ve Frýdku - Místku průměrný počet uchazečů o zaměstnání pro Starou Ves a Košatku 125 osob).
- V roce 1963 předvádělo své vrtochy počasí. Leden poznamenaly tuhé mrazy kolem -25 oC a sněhová kalamita s 50 - 80 cm sněhu (údajně nejtužší zima od roku 1630). Doly a hutě omezují provoz na 60%, je omezena vysílací doba rozhlasu a televize, omezeny dodávky elektrického proudu. Velkou radost přinesla krutá zima školákům, kterým se pololetní prázdniny prodloužily na 4 týdny (od 19. ledna). 28. února je naměřeno -27oC. Naopak měsíc listopad přinesl vysoké průměrné teploty kolem 17oC, údajně nejvyšší za uplynulých 200 let.
Jaromír Chvostek, kronikář obce
Znějte zvony dál!
Nedávno se mi k uším donesly zvěsti, že se něco děje kolem staroveských zvonů a že někomu moc vadí jejich velebný hlas. Považuji za svou povinnost se k tomu problému vyjádřit. I když už nějaký čas bydlím ve vedlejší obci, přesto stále zůstávám staroveským patriotem a není mi jedno, co se v mé rodné obci děje. K mým vzpomínkám na Starou Ves nad Ondřejnicí patří bezesporu zvuk kostelních zvonů, které velebně zní nad obcí. Ráno připomínají lidem zrod nového dne, v poledne zase čas k obědu a večer nutí občany k poděkování za další prožitý den. Již několik století provází zvuk zvonů život občanů naší obce. V neděli a ve sváteční dny zvou věřící k pobožnosti a k motlitbě. Umíráček oznamuje skon spoluobčana a zvuk zvonů ho doprovází i na jeho poslední cestě. Ani různé režimy nedokázaly zlikvidovat jejich hlas. Během dvou válek celá obec trnula strachem, aby nebyly zvony zneužity k výrobě munice. V době historické, kdy nebylo požárních sirén, oznamovaly oheň a jiné katastrofy. A nyní má dojít k okleštění hlasu zvonů, ne-li k jejich zrušení. Našel se hlas, který se ohrazuje proti zvonům, že ruší jeho soukromí. Myslím si, že autor této stížnosti si měl uvědomit již před výběrem stavebního místa, do čeho jde a co ho čeká. Tak dlouho to nikomu nevadilo a drtivá většina spoluobčanů je pro zachování tradice a věří, že zvuk zvonů je bude dál provázet životem. Někde jsem četl vzpomínky politického vězně, který byl vězněn a mučen v pověstném "domečku" na Hradčanech. Za přežití a udržení tělesných a duševních sil děkuje zvonkům z Lorety, které ho udržely při životě a pomohly mu v dobách nejtěžších. Proto i já se přimlouvám za udržení tradice v naší obci a věřím, že při zachování zdravého rozumu a tolerance zvony ve Staré Vsi budou dále znít.
Jiří Novobilský
Český červený kříž - místní skupina KOŠATKA
ČČK v Košatce má svou dlouholetou tradici, která má svůj počátek v poválečných letech. Hlavním cílem tehdejšího ČSČK bylo zajišťování první pomoci během sportovních a společenských akcích. Postupem let a změnou vedení se činnost ČSČK v naší obci obracela na organizování společenských událostí, přednášek s lékaři a akcí pro děti. V roce 1998 na výroční schůzi předaly starší členky výboru výhradní vedení ČČK v Košatce nastupujícím mladým členkám, které navázaly na předešlou činnost, zejména na pořádání akcí pro děti. K velice oblíbeným patří: Maškarní ples, škvaření vaječiny, Dětský den, zájezd rodičů s dětmi, zahájení a ukončení prázdnin, výlety na kolech, Drakiáda, Mikulášská besídka, Novoroční pochod, Společenský ples a řada dalších, které jsou pravidelně zaznamenávány v Kronice ČČK Čas neúprosně běží a s ním přišly změny. Koncem loňského roku skončila nájemní smlouva mezi zaniklým Sokolem Košatka a Obcí sokolskou. Po skončení platnosti smlouvy by mohla nastat situace, že Košatka přijde o možnost užívat hřiště a přilehlé budovy na prodej občerstvení a bývalé házenkářské šatny, kde má nyní svoji klubovnu oddíl Rackové pod vedení Libora Stuchlého. Jedinou možností, jak hřiště zachránit, bylo znovuobnovení činnosti TJ Sokol Košatka. Do této organizace přestoupili členové ČČK a další zájemci, kterým není lhostejná tato skutečnost a také už časem zchátralé a v havarijním stavu přilehlé budovy, hřiště a okolí. Chtěli bychom společnými silami a za podpory Obecního úřadu ve Staré Vsi n.O. a Obce sokolské ve formě dotací postupně budovy zrekonstruovat, provést novou elektroinstalaci a rozvod vody. Nutná je také úprava hřiště, které by se v budoucnu mohlo stát centrem zábavy a sportovního vyžití nejen pro děti a občany Košatky.
Renata Foltová
Činnost místní organizace Staroveských žen
Mezi nejzdařilejší akce naší organizace patří již tradiční kurzy tanečních hodin a společenské výchovy pro mládež naší i okolních obcí. Letos se znovu uskuteční tyto kurzy pro začátečníky, a to v měsících září až prosinci 2003, vždy v sobotu , v hale TJ. Nezapomínáme ani na naše nejstarší občany. U příležitosti Dne matek naše členky navštíví o druhém květnovém víkendu babičky nad 80 let v jejich domovech, kde je potěší květinou a malou pozorností, některé se zúčastní společné oslavy s Klubem důchodců. Dále plánujeme zájezd na bazén, do divadla v Ostravě a divadelní zájezd do Prahy ve dnech 12. a 13. dubna 2003, spojený s prohlídkou Prahy.
Jaroslava Máchová
Máte již zaplacen odvoz TDO?
Poplatek za popelnice - 348 Kč na osobu za rok je splatný do konce března. Je možno platit i pololetně - 174 Kč za osobu na půl roku.
1. pololetí do 31. 3. 2003
2. pololetí do 30. 9. 2003
Od poplatku je osvobozena fyzická osoba, která se zdržuje více než 9 měsíců v kalendářním roce v zahraničí.
Z obecní matriky
První občánci roku 2003
Filip Černý,
rodiče Pavel Černý a Jana rozená Martenková, Stará Ves n. O. čp. 307
Adéla Onderková,
rodiče Vladimír Onderka a Jana rozená Kabátová, Stará Ves n.O. čp. 617
Denisa Adamcová,
rodiče Karel Adamec a Andrea rozená Ivanová, Stará Ves n.O. čp. 332
Michal Jančák,
rodiče Jíří Jančák a Dagmar Vyzinová, Stará Ves n.O. čp. 529
K narození děťátka blahopřejeme.
Naši jubilanti
V 1. čtvrtletí roku 2003 oslavili své životní jubileum tito naši spoluobčané>
Paní Žofie Ulčáková - 91 let,
Stará Ves n.O. čp. 186
Pan František Kellner - 85 let,
Stará Ves n.O. čp. 395
Paní Alena Novobílská - 80 let,
Stará Ves n.O. čp. 499
Pan Josef Vašenda - 93 let,
Stará Ves n.O. čp. 378
Paní Marie Dlouhá - 85 let,
Stará Ves n.O. čp. 258
Paní Jindřiška Duhanová - 80 let,
Stará Ves n.O. čp. 479
Paní Jarmila Ranochová - 8O let,
Stará Ves n.O. čp. 344
Paní Ludmila Javorková - 8O let,
Stará Ves n.O. čp. 431
Paní Milena Paličková - 8O let,
Stará Ves n.O. čp. 26
Jubilantům přejeme pevné zdraví, štěstí, spokojenost a životní pohodu.
Opustili nás?
27. 12. 2002 - Anna Máchová,
Stará Ves n.O., Košatka čp. 3, ročník 1926
16. 1. 2003 - Antonín Sovík,
Stará Ves n.O. čp. 16, ročník 1930
18. 1. 2003 - Ludvík Stein,
Stará Ves n.O., Košatka čp. 114, ročník 1923
14. 2. 2003 - Stanislav Hýl,
Stará Ves n.O. čp. 385, ročník 1922
Zveřejněno 29.04.2003 v 15:01 hodin