Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (05:55 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Bílá Hlína a lidové tradice

Folklorní festival
Bílá Hlína se rozkládá na mírném návrší, 5 km severozápadně od Mnichova Hradiště. Je jednou z nejmladších obcí okresu Mladá Boleslav. První tři domy zde byly postaveny v roce 1712. Koncem 18. století čítala obec již 33 domů a přes 200 lidí. Největšího počtu obyvatel dosáhla Bílá Hlína koncem 19. století, kdy zde žily téměř tři stovky lidí. Ve 20. století, kdy venkovské obyvatelstvo stěhovalo za prací do měst, poklesl počet lidí i v této obci. Po II. světové válce odešlo 85 bílohlínských občanů osídlovat pohraničí a v obci žilo jeden a půl stovky obyvatel. V současné době žije v obci trvale 100 lidí.
Bílá Hlína
Pohled na východní část obce
I když historie Bílé Hlíny je poměrně krátká, je zajímavá. V letech 1827 - 1831 zde často pobýval známý loupežník Václav Babinský. Dokládají to i vyšetřovací spisy při jeho obžalobě z roku 1839. V okolí obce probíhaly v roce 1866 boje rakousko-pruské války. V 80. a 90. letech 20. století se stala Bílá Hlína známá v širokém okolí tradičními lidovými zvyky, z nichž největší věhlas získaly masopustní průvody a máje. Návštěvníci mohli obdivovat nejen pohostinnost místních obyvatel, ale také lidové kroje, písně a tance. Prosto se obec rozhodla v roce 2003 uspořádat první ročník festivalu folklórních souborů. V loňském červnu zde vystoupily soubory z Pojizeří Šafrán a Šafránek z Jablonce nad Nisou, Furiant a Kominíček z Malé Bělé. Nyní se bude v sobotu 29. května konat již druhý ročník, tentokrát s mezinárodní účastí. Vystoupí se lužickosrbský soubor z obce Wudwor v Německu. Český folklór budou reprezentovat opět Šafrán z Jablonce nad Nisou, Furiant z Malé Bělé a dětský soubor Kominíček rovněž z Malé Bělé.
Festival začíná v 15 hodin na místním hřišti a od 18 hodin je pro návštěvníky připravena lidová veselice. Obec Bílá Hlína tak připravila pro místní občany, ale i pro návštěvníky z širokého okolí další akci, která přispěje obohacení naší kultury a pobavení nás všech. Že to v této obci umí, dokazují pravidelně i při jiných příležitostech. V loňském roce to bylo např. slavnostní otevření opravené studánky, prázdninové dny pro děti apod.
Bílá Hlína
Pohled na obec
O tom, že je v Bílé Hlíně hezky, se můžete přesvědčit návštěvou festivalu folklórních souborů v sobotu 29. května

PhDr. Jaromír Jermář
Etnolog Muzea Mladoboleslavska

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím 1 názor)

02.08.2005 v 12:54Libuše Hrubá

Jen tak dál. Držím Vám palce.Ať Vám dobrá parta vydrží.Ráda bych si s Vámi vyměnila názory, protože jsem se do podobných aktivit také pustila.


DALŠÍ INFORMACE: Bílá Hlína
Zveřejněno 25.05.2004 v 08:03 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz