Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (07:58 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

16. ročník festivalu s mezinárodní účastí "SETKÁNÍ S FOLKLÓREM"

Hradec Králové a Hrádek u Nechanic 20.-22. srpna 2004
S lidovou písničkou "Od Šumavy k Tatrám"
Letošní ročník festivalu SETKÁNÍ S FOLKLÓREM přivedl do Hradce Králové soubory, které se sjely z míst, ležících na této pomyslné linii.
Chodský soubor MRÁKOV přivezl písničky a tance plné temperamentu, veselí a radosti ze života. Však ty jejich písničky všichni dobře známe! Zpíváme si je často právě ve chvílích, kdy se radujeme a když je nám dobře u srdce.
Vezmeme-li to z Chodska šikmo na severovýchod, ocitneme se v metropoli východních Čech. Tady, v Hradci Králové, jsou doma dva soubory: KVÍTEK a DOUBEK. Ještě nedávno to byl soubor jeden, ale i dnes mají oba soubory mnoho společného. Pro návštěvníky festivalu si připravily písničky a tance, které mají sami rádi a kterými chtěli potěšit i je.
VONIČKA zastupovala na tomto festivalu Moravu. Přijela, aby nám přiblížila folklór regionu Těšínského Slezska a Lašska, rodiště slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka.
A TELGÁRTČOK je právě tím souborem, který dokládá pravdivost našeho podtitulu. Jeho domovem je městečko Telgárt, ležící pod úpatím Nízkých Tater, v údolí pod Kráĺovou hoĺou. Telgártčok nám přivezl říkadla, písně, zvyky a obyčeje svého domova - Horehroní. Tento soubor má pro Kvítek i pro tento festival zvláštní význam. Je to soubor, který jako první v roce 1988 na akci nazvanou "Setkání s folklórem" přijel, a je pravidelným hostem tohoto festivalu každé čtyři roky. Letos Hradec Králové navštívil popáté.
Soubor Kvítek, který tento festival už pošestnácté připravil, chtěl příznivce folklóru v krajském městě a návštěvníky zámku Hrádek u Nechanic předvedením těchto souborů potěšit. Věříme, že všechny soubory melodiemi svých písní zapůsobily na sluch, a rytmy tanců a krásou krojů na zrak každého návštěvníka. A to i přes to, že nám počasí moc nepřálo!
Organizátorem a pořadatelem festivalu byl královéhradecký soubor Kvítek, spolupořadateli Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, Folklórní sdružení ČR, Kulturní středisko v Nechanicích a zámek Hrádek u Nechanic. Festival se konal za podpory Královéhradeckého kraje, Města Hradec Králové, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury ČR. Patronát nad festivalem převzal hejtman Královéhradeckého kraje Ing. Pavel Bradík.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 31.08.2004 v 21:49 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz