|
Blahopřání do Velké nad Veličkou Jurovi Šáchovi
časopis Folklor č.2/2005
Padesáté narozeniny oslavil v polovině února letošního roku známý folklorní nadšenec, organizátor, zakladatel festivalu Ozvěny Horňácka a umělecký vedoucí dětského souboru "Veličánek" Jura Šácha z Velké nad Veličkou.
Současný ředitel lipovské školy se upsal folkloru už od ranného mládí. Jeho otec byl vynikající sólový zpěvák. Již v dětství oslavenec Jura nad svými spolužáky vyčníval tancem zvaným odzemek. Své taneční nadání později zúročil jako umělecký vedoucí dospělé "Veličky". Jako muzikant hrával na kontry s muzikami Jarka Miškeříka a Martina Hrbáče. Slávu horňáckého folkloru šířil v řadě evropských zemí. Nyní vychovává Šácha folklorní potěr, omámilo jej krédo, které důrazně propaguje i na veřejnosti. Děcka majú u mňa ve šeckém prednost. A jedině jim sa budu snažit zajišťovat veškeré podmínky a výhody, říká J. Šácha.
Ke vstupu do kmetského věku oslavenci písemně poblahopřál i ministr kultury Pavel Dostál, který si lidí udržujících lidové tradice regionu velmi váží.
Antonín Vrba Vyšlo též 22. února 2005 v novinách Slovácko, str. 8
SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 02.04.2005 v 13:35 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|