|
Z tiskových zpráv a článků na území města či obce ŠESTATŘICÁTÝ POBEROUNSKÝ MASOPUST SE V ZADNÍ TŘEBANI BUDE KONAT V SOBOTU 1. BŘEZNA 2025
»PŮLKULATÝ« PĚTATŘICÁTÝ POBEROUNSKÝ MASOPUST SE V ZADNÍ TŘEBANI BUDE KONAT V SOBOTU 10. ÚNORA 2024
Sto deset let už je v provozu lokální železniční trať Zadní Třebaň - Lochovice. Na počest výročí bude 3. září občanskými sdruženími Naše noviny a Všeradova země vypraven speciální parní vlak.
Sraz Masopustů z celé republiky naplánovali na sobotu 21. února organizátoři poberounského masopustu v Zadní Třebani. Proč? Chtějí na jednom místě soustředit co největší počet figur symbolizujících období hojnosti, rozvernosti i všeobecného veselí se a pokusit se o zápis do Knihy rekordů.
Sobota 26. dubna 2008
Zadní Třebaň - Liteň - Osov - Lochovice a zpět
2. února 2008 v Zadní Třebani masopust a 3. února 2008 Dětský karneval
ČTVRTÉ MEDOVÉ ODPOLEDNE
sobota 22. září 2007, Společenský dům v Zadní Třebani
Zadní Třebaň, sobota 17. února 2007
Máje vyvrcholí vystoupením Bavorů
V Černošicích u Prahy bude v neděli zakončen VII. ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje
Poberouní - Další invazi folkloru zažijí o víkendu obce na dolním toku řeky Berounky. V Zadní Třebani v sobotu a v Černošicích v neděli totiž vyvrcholí čtyřdenní...
V sobotu 25. února 2006 - Masopustní jízda parního vlaku Zadní Třebaň - Lochovice a zpět
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|