|
Muzeum perníku®
Medové zážitky z Perníkové chaloupky
Režie zážitkového programu je vedena zábavnou formou pro děti od 4 let i pro dospělé, přičemž se vždy přizpůsobuje složení konkrétní skupiny návštěvníků a aktivně je zapojuje do divadelního happeningu v rolích Jeníčků a Mařenek. Zážitkový program zahrnuje témata: - vznik a další osudy Lovčího zámečku z roku 1882
- historie perníkářského řemesla a pardubického perníku
- vtip o pardubickém perníku a humoristický časopis "Pardubický perník" (1885-1938)
- vystavené exponáty z perníku
- zamyšlení nad pohádkou o perníkové chaloupce
a návštěvu tajuplného lesa, kde si každý návštěvník na vlastní kůži může vyzkoušet, jaké to bylo, když Jeníček s Mařenkou putovali k perníkové chaloupce, a také si domů odnese medový perníček z Perníkářské dílny Ježibaby. Zatímco pro děti je připraveno neobvyklé zamyšlení nad pohádkou "O perníkové chaloupce", dospělé zaujme historie perníkářského řemesla a pardubického perníku. Výstavní expozice v Perníkové chaloupce obsahují přes tisíc perníků z celé ČR. Jedná se většinou o vítězné práce z různých soutěží. K vidění jsou u nás také vytlačované perníky, které jsou vyrobeny ze starých historických forem. Tyto perníky jsme pro Vás napekli v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, dále v muzeu v Jilemnici, Chlumci nad Cidlinou, v Klatovech, Velvarech. Kladně, či ve Slaném. Prohlédnete si u nás i kolorované marcipány, které vyrobila z dřevěných forem paní Jana Heimerová z Paskova. Máme také velkou formu císařského kočáru i s perníkem a marcipánem, nebo Pražské Jezulátko, které je také celé z perníku. Prohlédnete si jak vypadá perník z volné ruky, který pro Vás připravila perníkářka Julie Chadimová ze Strakonic. Uvidíte spoustu dřevěných forem od Ing.Oldřicha Kvapila z Hořic v Podkrkonoší, který za svou dlouholetou řezbářskou práci obdržel v roce 2003 od MK titul "Nositel lidové tradice". Na vlastní oči také uvidíte, jak se perník, z těchto dřevěných forem vyrábí.
Při zážitkovém programu potěšíme všechny vaše smysly: - ZRAK: při pohledu na více než tisíc krásných perníčků, dále
- SLUCH: zajímavým vyprávěním,
- HMAT: sáhnete si na formičku, vyřezanou do dřeva,
- ČICH: přivoníte k medovému perníku, a
- CHUŤ: obdržíte perníček, jemuž neodoláte a ochutnáte, ...
... a smysl pro humor. Rezervace programu Muzea perníku® v programu Království perníku®
Pardubický perníkChráněné označení EU se základními informacemi z databáze českých označení původu a zeměpisných označení
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|