|
O Perníkovém hejtmanství
Národní kulturní památka státní hrad Kunětická hora u Pardubic a Hradce Králové
Za sedmero horami a za devatero řekami se v sladkém srdci Evropy nalézá "Perníkové hejtmanství®". Zatímco o jeho hlavním městě se léta vedou spory - prý je to jakýsi bájný "Perníkov®", Úřad vlády Perníkového hejtmanství spolehlivě najdete v Perníkové chaloupce pod středověkým hradem Kunětická hora.
Do Perníkového hejtmanství se můžete snadno přestěhovat - Realitní kancelář Perníkového hejtmanství nabízí atraktivní bydlení za zajímavé ceny. A to včetně pozemku, čísla popisného i výpisu z Katastru perníkových nemovitostí®.
Nejdůležitější osobností tohoto pohádkového světa je paní Ježibaba® - žena mnoha tváří a různé délky vousů. V mládí mívá pod nosem a na bradě hladko nebo jenom drobné chmýří, avšak nejstarší známé Ježibabě je již kolem 750 let, a ta má pořádný plnovous!
V tom kraji potkáte Ježibabu takřka na každém kroku - nejčastěji na úřadech. Ovšem nejhodnější je, když peče perníčky. Lahodné, voňavé - z mouky, medu a koření.
V Perníkové chaloupce® má stále plno návštěvníků, dětí i dospělých - kdo zaklepe, pozdraví a poprosí, perníčky dostane.
O paní Ježibabě z pohádky koluje pomluva, že je zlá. Ale to není pravda! Jenom se rozlobila na ty dva zloděje - jakéhosi Jeníčka a na Mařenku. Nezaklepali, nepozdravili, nepoprosili, kradli a navíc ještě lhali, že prý "nějaký větříček!" Drzouni! Vždyť to znáte: Kdo lže a krade, do pekla se hrabe. Proto se paní Ježibaba rozzlobila a jako čert zapálila oheň v peci. Aby zloděje dostala do pekla! Jak to dopadlo? Skončila jako mučedník a čeká na svou rehabilitaci. V této pohádce bohužel nevítězí dobro nad zlem. Zloděj zvítězil nad okradeným, a to je špatný vzor chování, který se předává z jedné generace na generace další. Důsledky této výchovy vidíme dnes a denně. Po celém hejtmanství i v sousedních zemích...
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|