Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Sobota 24. května 2025 (11:46 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Jana - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ferda

Fulltext
 

Jednota pro rozšíření děkanského Chrámu Páně

Byla založená 1893, na rozšíření sbírala peníze. Uvažovalo se prodloužení chrámu na dvojnásobek. Bohužel peníze se scházely pomalu a proti tak velkému rozšíření byli památkáři, protože štít by bránil pohledu na zámek. Došlo ke kompromisnímu řešení podle návrhu arch. Bóži Dvořáka. Chrám byl oku 1912 rozšířen jen o nižší předsíň. Současně byly opraveny dveře, zdivo, krovy a dlažby. Okna byla dostal barevné vitráže podle návrhů ak. malíře Antonína Häuslera. Obnovena sanktusová věžička v původní výši před rokem 1866. Zbourána zchátralá Černá kaple na jižním boku chrámu. Postavena kaple na severním boku, do níž přemístěno sousoší Piety z Černé kaple (viz parpedie.cz).

Zásluhou Jednoty pro rozšíření děkanského Chrámu Páně v Pardubicích kostel sv. Baroloměje v letech 1912-13 rozšířen, dle projektu architekta Bóži Dvořáka, o předsíň s novým hlavním vchodem od západu. Specifický pozdní historismus stavby odrážel osobní přínos B. Dvořáka. V exteriéru i interiéru uplatnil tvarosloví pernštejnské pozdní gotiky i renesance. Ke spolupráci přizval osvědčené spolupracovníky: Mikoláše Alše, A. Häuslera, L. Vacátka a V. Amorta, kteří se podíleli na bohaté sochařské a malířské výzdobě. K severní straně předsíně přistavěna tzv. kaple Piety se sousoším Kalvárie od sochaře I. Rohrbacha, přenesené sem ze zbořené Černé kaple. Pod sousoším Boží hrob s ležícím Kristem, jehož podobu vytvoří též I. Rohrbach. Stěnu nad kaplí zdobí obraz „Jesliček", který podle Alšovy předlohy namaloval ak. malíř A. Häusler. Pod nim deska na paměť opravy a přístavby chrámu. V západní stěně vitráž představující žehnajícího Krista – Božské srdce Ježíšovo z roku 1913 provedená dle návrhu malíře Šíra. V pásu nad portálem šest vitráží představující od leva: věrozvěsty Cyrila a Metoděje, evangelisty Matouše, Marka, Lukáše a Jana dle návrhu A. Häuslera. V lunetě nad nimi nástěnná malba s námětem Veraikonu, který drží dvojice andělů. Vitráže ve třech oknech na jižní straně jsou z roku 1925 též podle návrhů A. Häuslera, znázorňují Zvěstování Panny Marie, sv. Petra a Pavla, Krista zjevujícího se Máří Magdaleně. Pro průčelí navrhl Mikoláš Aleš obrazy českých světců Ludmilu, Václava a Prokopa, mozaiky v mělkých kaplicích provedl Viktor Förster. K vrchu článkovaného štítu vystupuje plastický kříž od sochaře Amorta. U jeho paty jsou znaky Pernštejnů a Pardubic. Stavba po dokončení kritizovaná tehdejším památkovým úřadem, dnes odborníky pokládána za zdařilou (viz parpedie.cz).

Další informace z encyklopedie

Seznam archiválií (0):

Tento štítek neobsahuje žádné veřejné archiválie.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
24.5.2001: Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona umožňující vyvlastnit pozemky v plánovaných průmyslových zónách.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz