|
Selské slavnosti Holašovice [ Folklorní festival FoS ČR ]z 8. ročníku Holašovických slavností Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery. Ředitel festivalu Selské slavnosti Holašovice a člen zatupitelstva obce Jankov: Ing. Jan Jílek Organizátor festivalu v Holašovicích je obec Jankov 46, 373 84 pošta Dubné, obec.jankov@volny.cz. Selské slavnosti se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech. Jarmark bývá tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty Selských slavností jsou soubory nejenom z České republiky. Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.
KONTAKTNÍ ADRESA:Selské slavnosti Holašovice Jan Jílek Jankov 46 373 83 Čakov Česko (CZ) 2006, foto od účinkujícího souboru Libín-S Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 27.06.2007 v 03:42 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|