|
Hola, hola... Holašovice
Článek a zvuková fotogalerie Dětské tiskové agentury o Selských slavnostech v Holašovicích
Hola, hola...Holašovice. Možná takhle by mohl znít pokřik lidí, kteří by fandili Holašovicím. Pokud vám to jméno nic neříká, radím, nepátrejte ve sportovních ligových tabulkách. Zkuste kulturu. Na světové úrovni. Holašovice jsou jednou ze tří evropských a jedinou českou obcí zapsanou na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vlastně to ani není obec, Holašovice jsou osadou, která je součástí obce Jankov. Tak mi to vysvětlil zdejší starosta ing. Jan Jílek. O víkendu 21. a 22.července 2006 se právě tady, na návsi, kterou lemují vesnická stavení ve stylu tzv. lidového (nebo také selského) baroka, konaly tradiční Selské slavnosti. Slavnosti jsou zároveň jedním z 55 festivalů Folklorního sdružení ČR. "Je to především festival tradičních lidových řemesel obohacený o pódiová vystoupení folklorních souborů," vysvětlil mi předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica. Lidová řemesla z celé České republiky se prezentovala v 230 stáncích! "Chceme, aby stánky byly stylové a aby návštěvníci viděli, jak se zboží vyrábí," doplnil informaci starosta Jílek. A s hrdostí dodal, že něco podobného jako tady, není nikde jinde ve světě. Přál bych vám vidět tu pestrobarevnou směsici všech možných řemesel a vůní! Popsat se to dá jen těžko. To se prostě musí zažít. Pokud jste to nestihli letos, nevadí. Pan starosta říkal, že to byla generálka. Slavnostní "premiéra" bude za rok, kdy se otevřou brány 10. jubilejních Selských slavností. Malou ochutnávku letošních slavností vám nabízí naše zvukové fotogalerie. Můžete si poslechnout rozhovor s panem starostou, s předsedou FoS ČR a s Dr. Jánem Tazberíkem, ředitelem Národního osvětového centra na Slovensku.
Dětská tisková agentura, Slávek Hrzal
Diskusní fórum čtenářů (prozatím žádný názor)SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKYZveřejněno 24.07.2006 v 23:37 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|