Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (12:21 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Zastavení č. 19 Palackého stezka - pozvánka do Hodslavic [ Informační tabule ]

Zastavení č. 19 - Pozvánka do Hodslavic, naučné Palackého stezky

Ze stanoviště naučné stezky je možno odbočit do 1,5 km vzdálených Hodslavic. Obec Hodslavice je známa především jako rodné místo "otce národa" Františka Palackého, prvního našeho moderního historika a významného politika.

Protáhlá obec se rozkládá v údolí klikatící se Zrzávky na okraji Podbeskydské brázdy. Z nerostů jsou zde lokality s výskytem ocelku a aragonitu. V první polovině 19. století se zde dobývala železná ruda, která se koňskými potahy dovážela do hutí ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Poprvé jsou Hodslavice připomínány roku 1411 a dlouho náležely k novojičínskému panství. V dolní části byla samostatná ves Rohlina, zaniklá po třicetileté válce. Obyvatelé Hodslavic, řazení k valašskému etniku, nacházeli obživu po celá staletí na málo úrodné půdě a v lesích a teprve od konce 19. století ve vznikajících továrnách v Novém Jičíně a ve Valašském Meziříčí. K železničnímu spojení obce s oběma městy došlo 1. června 1889.

Po celá staletí se zde udržovaly národní tradice. Přes dlouhotrvající násilnou rekatolizaci evangelická část obyvatel nezměnila své náboženské přesvědčení, které po vydání tolerančního patentu utužovala se slovenskými souvěrci. K výročím narození (1798) a úmrtí (1876) Františka Palackého se od konce 19. století konaly v Hodslavicích národní poutě a sokolské slety. I v současné době je jeho rodný dům, po rekonstrukcích změněný na muzeum a vyhlášený národní kulturní památkou, hojně navštěvován zájemci z celé naší vlasti i z ciziny.

Ke stavebním památkám zde patří dřevěný kostelík sv. Ondřeje z poloviny 16. století, v jehož blízkosti je hrob rodičů Františka Palackého. na upraveném prostoru před obecním úřadem byla roku 1968 odhalena socha Františka Palackého od profesora V. Navrátila, Evangelický kostel s barokní věží pochází z roku 1819, katolický chrám v novorománském slohu byl postaven roku 1906. V roce 1932 byla otevřena nová budova školy Františka Palackého. Chráněnou památkou je větrný mlýn holandského typu na návrší západně od obce.

Hodslavice v posledních letech věnují mnoho úsilí zkrášlení obce, za což v roce 1995 obdržely celostátní uznání s titulem Vzorná obec.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Hodslavice.cz

Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 153, 16.02.2004 v 12:47 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz