|
Naučná vlastivědná stezka Františka Palackého [ Naučná stezka ]Začátek: Nový Jičín - Janáčkovy sady Konec: Domorazské sedlo Délka: 11,5 km Počet zastávek: 21 Zaměření: vlastivědné a přírodovědné Typ stezky: pro pěší Náročnost: lehká až střední Čas pro prohlídku: 4 - 5 hodin Značení: značky, informační tabule Průvodce: vydán v roce 1997 ZO ČSOP v Novém Jičíně Doba návštěvy: bez omezení Správce stezky: ZO ČSOP v Novém Jičíně Průběh trasy: Naučná stezka vede z Janáčkových sadů v Novém Jičíně přes Skalky, Svinec, Kojetín, Straník a Hostašovice na železniční stanici v Hostašovicích, kde se nachází jedno z mnoha výchozích míst do Moravskoslezských Beskyd.
Na 11,5 km dlouhé naučné stezce je umístěno 21 informačních tabulí, které informují návštěvníky o zajímavostech v jejich okolí a upozorňují na překrásné výhledy po okolí. Za příznivého počasí se lze podívat na Oderské vrchy, Jeseníky, údolím Moravské brány k Hostýnským Vrchům, Vsetínské vrchy, Beskydy s Radhoštěm a Lysou horou, Štramberk, severní část Moravské brány k Ostravě.
Z této stezky lze na několika místech odbočit po značených i neznačených cestách a podrobněji si prohlédnout popsané zajímavosti. Nejdelší část trasy stezky vede přes katastrální území obce Hostašovice. Je zde umístěno 8 informačních tabulí, což svědčí o tom, že v Hostašovicích je dost zajímavostí, které stojí za pozornost.
Celkové převýšení stezky je 252 m, když nejnižším místem na trase jsou Janáčkovy sady 294 m n.m. a nejvýše položeným místem je Svinec s kótou 546 m n.m.
V roce 2002 dochází k úpravě trasy této naučné vlastivědné stezky na cyklotrasu, která spojí cyklotrasy procházející Moravskou branou s cyklotrasami vedoucími Valašskem.
Rozmístění informačních tabulí: (celkem je na tarse 21 zastavení s informačními tabulemi)
1. kostel Svaté Trojice v Novém Jičíně 2. Smetanovy sady 3. Skalky 4. Přírodní park Podbeskydí 5. Pod Svincem 6. Svinec - sjezdovka 7. Přírodní rezervace Svinec 8. "U lípy" 9. Kojetín(rozcestí) 10. Přírodní památka Pikritové mandlovce u Kojetína 11. Sedlo pod Strážnicí 12. Lom s jezírkem a koryto Stránického potoka 13. Přírodní památka Polštářové lávy u Straníka 14. obec Straník 15. Cesta k sedlu Vlčí hrdlo 16. Panoráma nad Hostašovicemi 17. obec Hostašovice 18. "U Hubů" 19. Pozvánka do Hodslavic 20. Přírodní památka Prameny Zrzávky 21. nádraží ČD Hostašovice v Domorazském sedle
Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮUPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY- Janáčkovy sady [ Park nebo sad ] [gps]
- Smetanovy Sady [ Park nebo sad ] [gps]
- Rekreační areál Skalky u Nového Jičína [ Rekreační areál nebo středisko ] , 377.00 m.n.m.
- Přírodní park Podbeskydí [ Přírodní park ]
- Sjezdovka s lyžařským vlekem na Svinci u Nového Jičína [ Lyžařská sjezdovka s vlekem ]
- Přírodní rezervace Svinec [ Přírodní rezervace ] , 547.00 m.n.m.
- Přírodní památka Pikritové mandlovce u Kojetína [ Přírodní památka ] , 490.00 m.n.m.
- Přírodní památka Lom u Straníku (návrh) [ Přírodní památka ] , 490.00 m.n.m.
- Přírodní památka Polštářové lávy u Straníku [ Přírodní památka ] , 416.00 m.n.m.
- Straník [ Katastr (místní část) ] [gps] [osm], 380.00 m.n.m.
- Informační tabule Palackého stezka, zastav. č.17 Hostašovice [ Informační tabule ] [gps], 363.00 m.n.m.
- Restaurace U Hubů [ Restaurace ] , 359.00 m.n.m.
- Zastavení č. 19 Palackého stezka - pozvánka do Hodslavic [ Informační tabule ]
- Palackého stezka - zastavení č. 20 - Zrzávky [ Informační tabule ] [gps], 406.00 m.n.m.
- Přírodní památka DOMORACKÉ LOUKY [ Přírodní památka ] [gps], 360.00 m.n.m.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|