|
Naučná stezka Králický Sněžník [ Naučná stezka ]Zřitovatel: Lesy ČR, lesní správa Hanušovice Délka: 14 km Počet zastavení: 15 Dostupnost: Naučná stezka začíná v obci Dolní Morava a vede po žluté turistické značce údolím řeky Moravy až k jejímu prameni pod vrcholem Králického Sněžníku. Dále pokračujee po červené turistické značce k rozcestníku nad Adéliným pramenem, odkud vede po žluté značce a končí u chaty Návrší. Trasu je možné projít i v opačném směru od chaty Návrší přes pramen Moravy do obce Dolní Morava. V Olomouckém kraji se nachází jeen závěrečná část stezky. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku. Socha slůněte je umístěna těsně pod vrcholem až od roku 1932. Výrazným údolím protéká horní tok řeky Moravy, přibírá mléčný pramen krasového původu. Jsou zde jeskyně Tvarožné díry, ponor potoka Poniklec, Mramorové jeskyně, Patzeltova jeskyně a krasové prameny u obce Dolní Morava. Masív Králického Sněžníku je tvořen migmatity, ortorulami a pararulami. Vytvořil se charakteristický pramenný amfiteátr řeky Moravy, mrazové sruby, kamenná moře a jiné periglaciální jevy. Suťová pole a alpínské louky se dochovaly jen ostrůvkovitě, hlavně v hřebenových partiích. Bylinné patro je poměrně chudé, tvořené nenáročnými druhy jako smilka tuhá, borůvka černá, sedmikvítek evropský, podbělice alpská, třtina chloupkatá a metlička křivolaká. V letech 1895 až 1899 byly na vrcholu kladskou sekcí Moravskoslezského sudetského horského spolku vybudována 33,5 metrů vysoká kemanná rozhledna. Po druhé světové válce však nebyla udržována a její stav byl v roce 1973 tak špatný, že musela být odstraněna. Zastavení - km - Název zastavení Zastavení 1 0,5 km Historie údolí Moravy Zastavení 2 1 km Mléčný pramen Zastavení 3 2,5 km Geomorfologie geologie Zastavení 4 3 km Lesní hospodářství Zastavení 5 5,5 km Les Zastavení 6 5 km Původ smrkových porostů Zastavení 7 6 km Myslivost a poškozování lesa zvěří Zastavení 8 6,5 km Přirozená horská smrčina Zastavení 9 7 km Lavinová dráha Zastavení 10 7,5 km Obnova lesa po kalamitních holinách Zastavení 11 8 km Horní hranice lesa Zastavení 12 8,5 km Suťová pole a alpínské louky Zastavení 13 9 km Historie vrcholu Zastavení 14 11 km Vrchovištní rašeliniště Zastavení 15 12 km Historie Staroměstska Zastavení 16 14 km Chata Návrší Další informace: Lesy České Republiky, lesní správa Hanušovice Osvobození 251 tel.: 582 231 271 Agentura ochrany přírody a krajiny Lafayettova 13 772 00 Olomouc tel.: 585 224 157
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|