Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (07:15 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

26 Orlické hory a Podorlicko [ Turistická oblast ]

ZÁMEK LANŠKROUN TVRZ BOUDA DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ HANIČKA DOUDLEBY NAD ORLICÍ ZÁMEK ČASTOLOVICE HRAD POTŠTEJN NAUČNÁ STEZKA ZEMSKÁ BRÁNA CHKO ORLICKÉ HORY LETOHRAD DOBRUŠKA ZÁMEK OPOČNO CHKO ORLICKÉ HORY NAUČNÁ STEZKA ZEMSKÁ BRÁNA HRAD POTŠTEJN ZÁMEK OPOČNO LETOHRAD ZÁMEK LANŠKROUN DĚLOSTŘELECKÁ TVRZ HANIČKA DOUDLEBY NAD ORLICÍ DOBRUŠKA ZÁMEK ČASTOLOVICE TVRZ BOUDA Orlické hory
...zelené a modré dobrodružství...
V Orlických horách, které tvoří přirozenou česko-polskou hranici na severovýchodě Čech, se aktivním turistům zatočí hlava. Všechno vás tu láká ven, do kraje zeleně a vody, který voní lesem, sluncem a mládím. Tady můžete běhat - v zimě po svých, v létě na běžkách, jezdit na kolech, na koni i na divoké vodě, plavat a potápět se, seznámit se s unikátními dělostřeleckými pevnostmi, projít si zdejší naučné stezky, vydat se na houbařské výpravy a konečně v zimě si vyzkoušet všechny lyžařské radovánky od Deštného přes Říčky až po Čenkovice. Fantastickým výhledem do kraje vás za vynaloženou námahu neodmění jen Velká Deštná, ale také hřebenová trasa, po níž se můžete vydat pěšky i na kole. A pokud snad na chvíli přece jen chcete zvolnit a chytat lelky, dobrá - v podhůří na vás čekají nejen procházky malebnými historickými městy i elegantními zahradami šlechtických sídel, ale také velký výběr letních koupališť i krytých bazénů.

- Dělostřelecká tvrz Bouda - největší muzeum československého opevnění v České republice, pět objektů spojených podzemními chodbami a sály. Prohlídková trasa s délkou 2 km v hloubce až 57 metrů.
- Zámek Častolovice - renesančně novogotický zámek se stylovými interiéry, kazetovými stropy a vzácným souborem portrétů českých panovníků. V okolí rozlehlý anglický park s rybníkem a oborou s bílými daňky a jelení zvěří.
- Dobruška - městečko s malebným historickým centrem, rodný domek F. V. Heka (F. L. Věk z románu A. Jiráska). V muzeu stálá expozice místní židovské komunity včetně vzácné rituální očistné lázně (mikve).
- Doudleby - renesanční zámek s bohatou sgrafitovou výzdobou. Expozice Lov čtyř století se sbírkou loveckých a sportovních zbraní, vojensko-historické muzeum. Ve městě zajímavý dochovaný komplex někdejšího židovského města se synagogou.
- Dělostřelecká tvrz Hanička - jedna z nejzachovalejších pevností někdejšího opevnění. Šest bojových objektů, podzemní chodby a sály, ve vstupním objektu muzeum, na volném prostranství výstava vojenské bojové techniky.
- Klášter Králíky - Dolní Hedeč - monumentální barokní klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a kaplí Svatých schodů na Mariánském kopci nad městem Králíky.
- Letohrad - v 19. století první výroba sirek na území Českého království, v muzeu expozice dějin sirkařství. Součástí sbírek jsou originální saně císaře Napoleona, na kterých přijel v roce 1812 z Ruska do Drážďan. Muzeum řemesel.
- Zámek Opočno - velkolepý renesanční zámek s arkádovým nádvořím, rozsáhlá expozice zbraní. V okolí anglický park se vzácnými dřevinami a několika romantickými stavbami - letohrádkem, jízdárnou, míčovnou a oranžerií.
- Pastviny - vodní nádrž na Divoké Orlici, oblíbená rekreační oblast.
- Hrad Potštejn - rekonstruovaná zřícenina gotického hradu. Hradní kaple sv. Jana Nepomuckého, poslední zastavení křížové cesty Boží hrob, expozice historie hradu.
- Zemská brána - přírodní rezervace na česko-polské hranici, malebné a hluboce zaříznuté údolí Divoké Orlice s balvanitým řečištěm a kamenným mostem. Pašerácká lávka, jeskyně loupežníka Ledříčka, řada zajímavých skalních útvarů.
- Velká Deštná - nejvyšší hora Orlických hor (1115 m) s vyhlídkovou věží. Nádherný kruhový výhled na Orlické a Rychlebské hory, Kralický Sněžník, Suchý vrch, přehradu Rozkoš a Krkonoše se Sněžkou.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 24.03.2005 v 13:42 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz