Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:02 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Dělostřelecká tvrz BOUDA [ Muzeum ]

Navštivte Opavsko-dělostřeleckou tvrz BOUDA

Po téměř celé hranici České republiky se táhne pás mohutného opevnění, vybudovaný ve 30. letech 20. století. Jedním z objektů, který je dnes zrekonstruován a přístupný veřejnosti, je i dělostřelecká tvrz BOUDA - kulturní památka.

Dělostřelecká tvrz BOUDA je jednou z pěti stavebně dokončených čs. tvrzí (po stavební stránce byly dokončeny ještě tvrze SMOLKOV, HŮRKA, ADAM a HANIČKA). Společně se sousedními tvrzemi HŮRKA a ADAM měla zesilovat pevnostní linii v prostoru kladského výběžku, kde se dalo předpokládat nasazení početných jednotek nepřítele.

Tvrz BOUDA je naší nejmenší tvrzí - tvoří ji pět objektů (tzv. srubů) postavených v nejvyšším stupni odolnosti (ve IV. římské odolnosti). Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou zvlášť odolného železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Odolávaly přímým zásahům dělostřeleckými granáty ráže 420 mm a všem tehdy známým leteckým pumám. Tyto sruby jsou hluboko v podzemí navzájem propojeny systémem chodeb a sálů. V podzemí tvrze se nacházelo vše důležité, co by jí a její posádce umožnilo bojovat v obklíčení i několik týdnů.

Po dokončení mělo osádku tvrze tvořit 316 vojáků (z toho 21 důstojníků, 8 rotmistrů a 287 mužů), zvlášť vybraných a cvičených, které měla navíc posílit půlrota pěchoty, určená k boji na povrchu tvrze, v případě útoku výsadkářů, nebo průniku nepřátelských ženistů. Celkem by se tedy ve tvrzi nacházelo asi 400 mužů. V září 1938 neměla tvrz ještě plně dokončenu svoji vnitřní výbavu a instalace a chyběly ještě její některé důležité součásti. Osádku tehdy tvořilo jen 119 vojáků V. praporu hraničářského pluku 19. Velitelem tvrze byl jmenován major pěchoty Jan Špale, veliteli osádky byli poručíci pěchoty Stanislav Kameník a Robert Jandl. Pozorovatelem byl určen poručík dělostřelectva Jindřich Stach.

V roce 1938, kdy byla tvrz dobudována, v ní mohlo sloužit až 316 vojáků. Díky nadšení dobrovolníků je dnes téměř celý komplex takřka v původním stavu a lze jej navštívit. Je dokladem, s jakou důkladností bylo opevnění budováno. Stěny jsou silné až 3,5 metru a dodnes nesou stopy pokusů o jeho likvidaci výbušninami.

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935 - 38.

Od roku 1990 zde probíhají rekonstrukční práce, které vede soukromá firma Společnost přátel československého opevnění s.r.o. za dobrovolné pomoci desítek nadšenců z řad amatérských zájemců o čs. opevnění (bunkrologů). V průběhu několika let se podařilo zpřístupnit pro širokou veřejnost téměř celou tvrz. V roce 1995 byla tvrz Bouda Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku. Ročně tvrz Bouda navštíví více než 15 tisíc návštěvníků.

Tvrz Bouda je vyhlášeným zimovištěm netopýrů. V podzemních prostorách přebývá několik vzácných druhů. Počet netopýrů je každoročně sledován ochranáři.

Tvrz Bouda se nachází na stejnojmenném zalesněném vrchu (844,7 m n.m.) asi 3 km severozápadně od chaty na Suchém vrchu (995 m n. m.), nedaleko od Jablonného nad Orlicí v Okrese Ústí nad Orlicí.

Přístup k muzeu je možný pouze pěšky nebo na kole. Pro motocykly a automobily platí trvalý zákaz vjezdu.

Pěší trasy jsou sjízdné i na horských kolech.
- z Těchonína po zelené turistické značce (od nádraží ČD 6,5 km, od parkoviště 3,5 km)

- z Mladkova po žluté a pak po červené turistické značce (6 km)
- z Lichkova po zelené turistické značce (6 km)
Automobily je možné zaparkovat na parkovišti u chaty na Suchém vrchu a na tvrz dojít pěšky po červené turistické značce (asi 3 km). Zaparkovat je možné také v Těchoníně, Mladkově nebo Lichkově.

Vlakem je možné dojet do Těchonína, Mladkova nebo Lichkova (trať Letohrad - Hanušovice). V Lichově zastavují i rychlíky. Z vlakových zastávek je třeba na tvrz dojít pěšky - viz výše.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Dělostřelecká tvrz BOUDA
Těchonín
561 66 Těchonín
Česko (CZ)

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.boudamuseum.com

Typ záznamu: Muzeum
AKTUALIZACE: uživatel č. 276 org. 2, 31.10.2009 v 15:19 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz