Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:46 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

16 Lužické hory a Ještědský hřbet [ Turistická oblast ]

BREDOVSKÝ ZÁMEČEK BAZILIKA SV. VAVŘINCE A SV. ZDISLAVY, JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ ZÁMEK LEMBERK PANSKÁ SKÁLA - ČEDIČOVÝ SKALNÍ ÚTVAR KAMENICKÝ ŠENOV ČESKÝ DUB JEŠTĚD HRAD  GRABŠTEJN KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ LUŽICKÉ HORY SLOUP - SKALNÍ HRAD SLOUP - SKALNÍ HRAD BREDOVSKÝ ZÁMEČEK PANSKÁ SKÁLA - ČEDIČOVÝ SKALNÍ ÚTVAR LUŽICKÉ HORY BAZILIKA SV. VAVŘINCE A SV. ZDISLAVY, JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ ZÁMEK LEMBERK KAMENICKÝ ŠENOV KRYŠTOFOVO ÚDOLÍ JEŠTĚD ČESKÝ DUB HRAD  GRABŠTEJN TO 16 Lužické hory a Ještědský hřbet
...hory, sklo a víra...
Stopy minulosti se v této horské oblasti splétají s výhledy do minulosti, třeba při pohledu přes křehké sklo vzácných lustrů z Kamenického Šenova. Jejich třpytivé odlesky jako by prozářily celé okolí, v minulosti území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes kulturní krajinu, citlivě formovanou lidskýma rukama. Někde se však příroda dosud zkrotit nenechala; vlídné linky Lužických hor střídají bizarní tvary pískovcových skal, souvislé lesy přecházejí v pestré podhorské louky s množstvím remízků. Dobře se tady na severu cítí ti, kdo mají rádi přírodní turistiku. Uklidňující zeleň si vychutnáte zejména při toulkách po Ještědském hřebeni, kdy se před vámi otevřou daleké výhledy na libereckou kotlinu s pozadím Jizerských hor, Krkonoš, Podještědí a Máchova kraje. Klid vydechují i kamenné kostely, kláštera a hrady. Zbývá ještě jedna nepřehlédnutelná cesta, putování ve stopách svaté Zdislavy z Lemberka do Jablonného v Podještědí.

- Grabštejn - goticko-renesanční hrad s válcovou věží, hezký výhled na Trojmezí (ČR, Polsko, Německo). Renesanční kaple s původními freskami, expozice zpracování drahých kamenů a stará kovárna. Ve sklepení zpřístupněný začátek takzvané tajné chodby.
- Český dub - ve východním křídle zámku v roce 1991 znovuobjeveny prostory johanitské komendy sv. Zdislavy ze 13. století, historický unikát v českých zemích. Přístupná románská kaple, románsko-gotická síň a menší sál konventu. Muzeum K. Světlé.
- Ještěd - jedna z dominant severních Čech (1012 m), 90 m vysoký moderní televizní vysílač s vyhlídkovou restaurací a hotelem. Z Liberce vede na Ještěd kabinová lanovka, na úbočí sportovní areál se skokanskými můstky. Výhled na Orlické hory, Krkonoše, Jizerské hory, bývá vidět i pražský Petřín.
- Kryštofovo údolí - obec dochovaná v podobě ze začátku 20. století, roubené, hrázděné i kamenné horské chalupy, oblíbené výletní místo. V místní hospodě lidové betlémy, u obce 30 m vysoký železniční viadukt (1903).
-Kamenický Šenov - historie města spojena se sklářstvím a zušlechťováním skla, založení první odborné sklářské školy na světě (1856). Sklářské muzeum, od 17. století tradiční výroba svítidel a lustrů; dnes zde působí 40 sklářských dílen.
- Zámek Lemberk - kdysi strážní pomezní hrad na Žitavské obchodní stezce, nyní barokně-renesanční zámek. Nejznámější obyvatelkou hradu byla sv. Zdislava, manželka zakladatele hradu a patronka chudých a nemocných. Pod zámkem Zdislavina studánka s léčivou vodou.
- Jablonné v Podještědí - vrcholně barokní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Postavena na přelomu 17. a 18. století při příležitosti blahořečení Zdislavy z Lemberka, její ostatky uloženy v kryptě.
- Světlá pod Ještědem - jméno obce si zvolila za pseudonym spisovatelka Karolína Světlá (1830-1899), manželka zdejšího rodáka P. Mužáka. Pravidelně sem jezdila na letní byt, na náměty z okolí vytvořila řadu románů.
- Panská skála - tzv. Kamenné varhany, nejznámější a nejstarší geologická rezervace České republiky vulkanického původu s 12 m dlouhými svislými čedičovými sloupy. Na vrcholku kopce torzo středověkého hrádku a pěkný výhled na Kamenický Šenov a okolní kopce.
- Bredovský zámek - raně barokní, klasicistně upravený letohrádek, původně součást zámku Lemberk. Expozice Lužické hory, zahrada se sochařskou výzdobou.
- Skalní hrad Sloup - skalní hrad na 35 m vysoké pískovcové skále. Množství síní, chodeb, jeskyní, průlezů a průhledů, vytesaných ve skále i dostavovaných na jejím povrchu. Romantické výletní místo, křížová chodba se skalním kostelem, na jižních ochozech obnovená klášterní vinice.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 29.03.2005 v 09:50 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz