|
Barokní kostel sv. Martina [ Kostel nebo katedrála ]Barokní kostel sv. Martina prodělal trojí stavební vývoj. Kostel je barokní, má jednu zeď z původního gotického kostela, stavěného v letech 1581-1583, ale v letech 1790-1794 zbořeného a od pilíře sv. Barbory zcela přestavěného. Roku 1900 byl kostel opraven. Na hlavním oltáři byl obraz pasovského umělce Jana Perglera "Umírající Kristus poroučí svou matku sv. Janu" (asi z roku 1780), který byl v roce 1988 vyměněn za obraz svatého Martina na koni. Jiný obraz, "Ježíš podává sv. Františku ruku s kříže" je dílo děkana Bedřicha Kamaryta. Křtitelnice je z roku 1637. Povšimnutí zaslouží mosazný krucifix, přivezený roku 1817 Marianou z Küenburgu z Brasilie. V hornické kapli sv. Barbory je mramorový náhrobek Václava Paběna Voračického z Paběnic (zemřel 1565) se znakem a nápisem: "Léta od narození Syna Božího 1565 v sobotu na den památky třech králův prostředkem tělesné smrti usnul jest v Pánu Kristu urozený a statečný rytíř pan Václav Paběn Voračický z Paběnic a na Polánce, v tomto místě kolatury své pochován jest očekávaje veselého z mrtvých vzkříšení v den poslední". Týž rytíř daroval kostelu vožickému zvon (1564). Pod kaplí je hrobka, v níž nalezeny byly kostry s hornickými kahany a bronzovými sekyrkami, snad horních úředníků starovožických. Roku 1943 pořízeny do kostela nové varhany. V roce 1986 byly ze sbírky pořízeny 3 nové zvony Maria, Václav a Martin, které tvoří souzvuk "Gloria".
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|