|
Solnice [ Stavební památka ]Po zboření královského hradu roku 1425 byla asi postavena tato hláska v jejímž přízemí bylo umístěno skladiště soli, nad ním radní síň a vězení, nejvýše obydlí pro strážce, kteří dbali na bezpečnost, zejména požární. Podle legendy se zde v tzv. Žižkově síni ubytoval Jan Žižka po dobytí města roku 1420. Později byly v nejvyšší části umístěny kostelní zvony, když se rozpadla nedaleko stojící zvonice. Šatlava byla zrušena roku 1853. V radní síni se úřadovalo do roku 1872, kdy se úřad přemístil do domu čp. 80. Roku 1904 byla zvonice přestavěna do podoby v jaké se nachází dnes. Zásluhu o tom má vožický rodák Karel Kavka, ředitel Vinohradské záložny v Praze. Později byla v přízemí hasičská zbrojnice, která se roku 1953 přestěhovala do nové budovy. Od roku 1986 jsou ve zvonici ještě další tři zvony. V letech 1991-1992 byla provedena generální oprava zvonice.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|