|
Kaple Nanebevzetí Panny Marie [ Kaple ]Kaple Nanebevzetí Panny Marie se nachází na kopci "Hrad" (505 m) nad městem v místě zbořeného hradu, který zde existoval od poloviny 13. století. Roku 1425 byl zbořen husity. Z hradu zachoval se tu jen malý zbytek zdi 160 cm tlusté a jakési bašty. Z trosek byla roku 1646 Kryštofem Karlem Přehořovským z Kvasejovic zbudována kaple oválného půdorysu. Roku 1827 byla hrabětem Karlem z Küenburga přistavěna o několik stupňů níže položená odbélníková loď. V kapli je pomník tohoto pána a jeho choti Mariany roz. z Kufsteinu (zemřel roku 1824) s postavami obou manželů. Od té doby stoupá k hlavnímu průčelí lodi široké předsazené kamenné schodiště. Průčelí je trojdílné s velkým obdélníkovým vstupem uprostřed. Celé průčelí vrcholí nízkým trojúhelníkovým štítem. Na hřebenu střechy stojí sanktusová věžička s přilbovitým zastřešením. Loď kostela osvětlují polokruhová okna, v kněžišti (někdejší kaple) jsou okna oválná. Oválný prostor kaple zaklenut kupolí s oválnou lucernou ve vrcholu. Presbytář uvnitř členěn střídavě valeně klenebními výkleny, okny a pilastry. Klasicistní oltář, po stranách vstupu 2 figurální klasicistní náhrobníky z roku 1821 a 1832. Vlevo od oltáře výklenek přehražen dřevěnou přepážkou s klasicistně ztvárněnými dveřmi v černozlatém stylu. Černozlatá je i klasicistní mříž, oddělující oválný prostor od lodi. Loď je sklenuta valeně, stěny člení pilastry. Mezi nimi malby 12 apoštolů z 1. poloviny 19. století. V 19. století bývala krypta v kapli místem pohřbívání příslušníků šlechtické rodiny Küenburgů, vlastníků zámku ve městě. Návrší je porostlé stromovím, u kaple je spodní část lípy Štefánikovy, asi 500 let staré, sražené vichřicí roku 1942. Níže pod kaplí je lípa Rašín, označená nápisem, mající u země 3.15 m v objemu, asi 540 let stará. Kostel nikdy nepřestal být využíván k náboženským účelům (významné poutní místo). Tvoří významnou architektonickou dominantu města a okolí s tím, že byl postaven na sklanaté vyvýšenině uprostřed města. Záměrem je rozšířit využití kostela jako koncertní síně. Současný stav objektu je velmi neutěšený, spodní stavba - kamenné opěrné zdi - je narušena. Venkovní přístupové schodiště je místy propadlé, stupně nejsou ve stejných úrovních.Boční zdivo schodišťového tělesa je narušeno erozí, mítka opadaná. Střešní krytina, fasáda a klempířské prvky zhotovené z mědi jsou již opraveny.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|