Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pondělí 26. května 2025 (05:45 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Filip - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Lux

Fulltext
 

Pomník padlým [ Pomník či památník ]

Postavení pomníku padlým občanům v první světové válce vyšlo z iniciativy Hospodářsko-čtenářské besedy. K tomuto účelu sestavená komise ze zástupců Hospodářsko-čtenářské besedy, Sboru dobrovolných hasičů a zástupců obecního zastupitelstva se na schůzi ze dne 12. ledna 1926 usnesla, že obešle rodáky z Bílého Újezda se žádostí o příspěvek na postavení pomníku. Na toto vyzvání došlo v krátké době 1.670 Kč. Po přičtení vkladů místních občanů činil základ na postavení pomníku 5.555,41 Kč. Projekt se konzultoval s okolními kameníky, současně se řešila otázka budoucího místa pomníku. Nakonec bylo vybráno místo na špici zahrady Jos. Michla před bývalým rybníčkem. Majitel souhlasil, avšak za předpokladu, že mu obec na oplátku zmíněný rybníček zaveze.

Na schůzi 21. ledna 1926 se rozhodovalo mezi dvěma návrhy pomníku: J. Nováka ze Žamberka a J. Bažanta z Rychnova. Ani místo nebylo ještě definitivní, protože se čekalo na názor sochaře. Potom zůstala celá věc téměř rok ležet. Teprve na schůzi 7. ledna 1927 zvolila komise jako nejvhodnější místo pro pomník část prostoru pod silnicí, proti vchodu do školy, na obecním pozemku. Vklad na pořízení pomníku vzrostl na 7.700,60 Kč. Zakázka na stavbu pomníku byla nakonec přidělena sochaři J. Bažantovi z Rychnova. Pro pomník byla vybrána tmavá slezská štokovaná a hlazená žula s mramorovou výzdobou v ceně 7.100 Kč.

V březnu roku 1927 byl ustaven výbor pro odhalení pomníku. Pořadatelem slavnosti byl Hasičský sbor spolu s Hospodářsko-čtenářskou besedou. Rovněž byl vypracován program slavnosti, která byla naplánována na 22. květen 1927. Odhalení pomníku se nakonec uskutečnilo až 26. května 1927. Program začal dopoledne promenádním koncertem před pomníkem, vlastní slavnost se pak rozběhla po 12. hodině uvítáním přátelských spolků. Ve 14 hodin se konal průvod k památníku, který byl po příslušných projevech a recitacích slavnostně odhalen.

Nápisy na pomníku jsou umístěny tak, že na přední stěně (směrem k silnici), čteme: "Obětem světové války 1914 - 1918". Na levém a pravém boku jsou pak vyryta jména těch, kteří položili své životy za světové války na frontách ale i doma následkem válečných útrap, s uvedením roku úmrtí a stáří. Vzadu dole je vytesaná poznámka: "Postaveno roku 19 22/5 27". Kolem pomníku je umělá skalka a zahrádka, ohražená železnou mříží s vrátky, od nichž vede několik schodů vzhůru k silnici.

Na poslední schůzi komise v červnu 1927 byla zhodnocena slavnost odhalení pomníku a z jejího výtěžku byl uhrazen zbytek nákladů na pomík. Ten stál celkem 10.000 Kč. Výtěžek slavnosti byl z části rozdělen mezi Hasičský sbor a Hosp. čten. besedu za pořadatelství slavnosti, zbytek získala obec na udržování pomníku.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.bilyujezd.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 13:21 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
26.5.2001: Zahájen sjezd KDU-ČSL v Jihlavě. Předsedou strany byl zvolen Cyril Svoboda, místopředsedy Milan Šimonovský, Jan Kasal, Miloslav Výborný, Zuzana Rothiová a Tomáš Kvapil.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz