Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Sobota 24. května 2025 (01:37 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Jana - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ferda

Fulltext
 

Historie obce Kuks [ Historie (archivní dokument) ]

Světoznámý Kuks kupodivu nemá dlouhou historii. Z dostupných pramenů se zdá, že Kuks měl dvě historické epochy. První souvisela s nalezištěm (spíše asi rýžovištěm) zlata, druhá etapa přinesla do Kuksu barokní umění a slávu, sahající daleko za hranice tehdejšího mocnářství.

Název Kuks, též Kukus nebo Kux, pravděpodobně pochází ze staroněmeckého výrazu pro určitý podíl z výnosu dolu, podle jiných pramenů jde o název pozůstatků tavby rudy.

Nejisté prameny místních kronik uvádějí zprávu o kukské studnici zvané též Knížecí nebo Augustova. Jisté je ale jen pouze to, že v místě dnešního Kuksu vyvěraly tři prameny, podle pověsti léčivé.Novodobé dějiny obce začaly až během několika desítek let v 17. a 18. století. Původně pusté labské stráně byly bohaté na minerální prameny a tři z nich měly pověst vody léčivé. V letech 1692 až 1696 je dal majitel panství hrabě F. A. Sporck svést do kamenné nádrže umístěné ve skalní klenbě. Nechal k ní upravit lesní cestu a nad ní postavit kapli Nenebevzetí P. Marie a za ní dřevěné stavení s kotli na ohřívání vody, která byla odváděna potrubím do prozatímního dřevěného lázeňského domu pod kaplí. To byl počátek budoucích lázní.

"Genius loci" půvabného údolí dál podněcoval geniální představivost hraběte. K okázalé výstavbě lázní přispělo také dobrozdání několik profesorů pražské univerzity v čele s osobním lékařem hraběte J. F. Löwem, a údajně také lázeňského lékaře z Baden Badenu, kteří v roce 1694 léčivost vody potvrdili. Brzy poté nechal hrabě Sporck postavit velkolepý lázeňský areál. Lázně Kuks tvořily s nedalekou galerií Betlém urbanisticky a krajinářsky unikátní celek, která je dokladem vrcholného evropského barokního umění při respektování a využívání přírodního prostředí.

Po několika málo desítkách let sláva Kuksu skončila a obec se změnila ve vesnici dělníků a řemeslníků. Nejstarší budovy mají základ v lázeňských nebo ubytovacích domech, ostatní sloužily od počátku jako obydlí personálu. Dnes láká Kuks návštěvníky památkami, zajímavým okolím i krásnou přírodou.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.kuks.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 31.08.2004 v 13:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
24.5.2001: Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona umožňující vyvlastnit pozemky v plánovaných průmyslových zónách.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz