Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (01:29 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

23 Podzvičínsko [ Turistická oblast ]

ZÁMEK KUKS LES KRÁLOVSTVÍ - TEŠNOVSKÁ PŘEHRADA ROZHLEDNA ZVIČINA KOSTELÍK SV. PETRA A PAVLA, BYŠIČKY LÁZNĚ BĚLOHRAD VĚŽ SAMOSTATNOSTI - ROZHLEDNA HOŘICE HRAD PECKA BETLÉM - SKALNÍ SOCHY ZOO A SAFARI, DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM NOVÁ PAKA LES KRÁLOVSTVÍ - TEŠNOVSKÁ PŘEHRADA HRAD PECKA NOVÁ PAKA KOSTELÍK SV. PETRA A PAVLA, BYŠIČKY ROZHLEDNA ZVIČINA LÁZNĚ BĚLOHRAD BETLÉM - SKALNÍ SOCHY ZÁMEK KUKS VĚŽ SAMOSTATNOSTI - ROZHLEDNA HOŘICE ZOO A SAFARI, DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Podzvičinsko
...klenotnice s poklady...
Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí turistických značených cest a cyklostezek v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury i přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast si potrpí i na velká jména historie - v Bílé Třemešné pobýval před odchodem do exilu J. A. Komenský, v Ostroměři se narodil spisovatel E.Štorch, v Miletíně básník K. J. Erben, Lázně Bělohrad jsou rodištěm básníka K. V. Raise. Nabídku korunuje hrádek Pecka, spojený se jménem slavného cestovatele Kryštofa Haranta, a známá Zoologická zahrada a Safari ve Dvoře Králové. Překvapí vás i zdejší kulinářské speciality - pravé hořické trubičky, miletínské modlitbičky nebo novopacké pivo.

- Zoologická zahrada a Safari Dvůr Králové nad Labem - celoročně otevřená zoo a sezónní safari, unikátní expozice připomínají původní přírodní prostředí. Výletní vláček, restaurace, obchod a galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana.
- Hořice - město s kamenickou tradicí, na vrchu Gothard galerie plastik se stálou expozicí českého sochařství první poloviny 20. století. V okolí jedinečný přírodní sochařský areál s díly účastníků hořických sochařských sympozií.
- Masarykova věž samostatnosti - zajímavý památník protikomunistického odboje na Hořickém Chlumu (449 m), spojený s 20 m vysokou rozhlednou. Další moderní rozhledna (41 m) stojí 1,5 km od Masarykovy věže.
- Kuks - komplex barokních budov s někdejším špitálem milosrdných bratří a kostelem Nejsvětější Trojice v údolí řeky Labe. Sochařské alegorické cykly dvanácti ctností a neřestí (M. B. Braun), lékárnické muzeum, barokní lékárna, zahrada, galerie.
- Betlém - sochy ze skalních bloků a reliéfy vytesané do skalních stěn (M. B. Braun) asi 2 km západně od Kuksu. Ústřední partii tvoří Betlémská jeskyně s výjevy Narození Páně a Příchod Tří králů.
- Lázně Bělohrad - lázeňské městečko v Podkrkonoší, Anenské slatinné lázně obklopené přírodním parkem se sportovním areálem. V okolí řada tras pro pěší i cyklistické výlety.
- Zvičina - nejvyšší vrchol Krkonošského podhůří (671 m), na vrcholu kostel sv. Jana Nepomuckého a Raisova chata s rozhlednou. Výhledy na Krkonoše, Králův Dvůr, Orlické hory, Kunětickou Horu, Podkrkonoší a Český ráj.
- Byšičky - výletní místo u Lázní Bělohrad se starobylým kostelíkem sv. Petra a Pavla, váže se k němu děj balady K. J. Erbena Svatební košile ze sbírky Kytice. Spisovatelův památník v nedalekém Miletíně.
- Nová Paka - Klenotnice drahých kamenů s expozicí drahokamů. V okolí města četné nálezy drahých kamenů - acháty, ametysty, jaspisy i zkamenělé dřeviny. Známým nalezištěm achátů kopec Levín.
- Hrad Pecka - gotický hrad, přestavěný na renesanční zámek, kdysi sídlo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. V Harantovském paláci expozice historie hradu a života Kryštofa Haranta, ve sklepení výstava hrdelní právo a soudnictví.
- Přehrada Les království u Bílé Třemešné - technická památka, přehrada na Labi z let 1910-1919 s hrází zdobenou pohádkovými věžičkami, nejstarší vodní dílo svého typu ve střední Evropě.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 25.03.2005 v 13:05 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz