|
Kuks [ Zámek ]Skutečný zámek hraběte Františka Antonína Šporka už nemohou návštěvníci vidět. Budova, která byla nezvykle malá, stála naproti hospitálu a byla pro svůj stav stržena začátkem minulého století. Dnes z ní je patrné jen kaskádové schodiště s proudící vodou. To, co je veřejností známé jako zámek, je ve skutečnosti hospital. Stavba vyrostla začátkem 18. století na pravém břehu Labe. Základem je budova hospitalu, který sloužil pro starce ze Šporkova panství. Dominantou areálu je kostel Nejsvětější Trojice s rodinnou hrobkou. Byl postaven v letech 1707 až 1717 podle návrhu italského architekta G. B. Alliprandiho. Majitel / Uživatel: ČR / Státní památkový ústav v Pardubicích, České farmaceutické muzeum Univerzity Karlovy v Hradci Králové Expozice: Kuks dělá věhlasným po celém světě především sochařská výzdoba. Terasu před kostelem zdobí alegorická zobrazení Ctností a Neřestí a další plastiky. Celkem zde stojí 34 pískovcových soch. Originály jsou uloženy v lapidáriu, na terase najdou návštěvníci dokonalé kopie. Další sochy zdobí zámeckou zahradu, která je veřejnosti rovněž přístupná. Uvnitř hospitálu lze na stěnách nalézt zbytky výzdoby dalšího význačného barokního autora, rytce Michaela Heinricha Rentze. Symbolizují Tanec smrti. Prohlídkový okruh představuje návštěvníkům rytiny a obrazy původního vzhledu areálu i portréty rodu Šporků. Většina prostoru je věnována lékarnickému muzeu. Návštěvníci se zde seznámí s vývojem farmacie od nejstarší doby až po současnost. K vidění jsou tu např. stroje na výrobu čípků nebo tablet. Některé ze strojů si mohou lidé vyzkoušet. Tuto expozici doplňuje barokní lékárna s původním mobiliářem z poloviny 18. století, která patří mezi nejstarší v Evropě. Část prostor využívá i soukromá galerie Františka Antonína Šporka, která vystavuje současné české umění a pořádá tu výstavy. Otevřeno: 1. do 30. dubna - víkendy a svátky 10.00 - 16.00 Květen až srpen - denně mimo pondělí 9.00 - 17.00 Září a říjen - víkendy a svátky 10.00 - 16.00 Prohlídka: - s průvodcem (česky a německy) - délka prohlídky 60 minut - nejvíce 50 osob Vstupné: - základní 30,- Kč - zlevněné 15,- Kč Kultura: Zámek Kuks nabízí během roku celou řadu zajímavých akcí. Otevírání hlavní sezony je spojeno se spuštěním vodních kaskád na zámeckém schodišti naproti hospitálu. V druhé polovině července se tu koná rekonstrukce události, při které císařské vojsko zabavilo hraběti Šporkovi jeho knihovnu. Srpen patří festivalu barokního umění s názvem Theatrum Kuks. Během čtyř dnů se tu představí desítky souborů, které se věnují umění Šporkovy doby. První říjnový víkend se do Kuksu sjíždějí milovníci myslivosti na Svatohubertské slavnosti. Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Keteřina Sučková Roman Abušinov Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.
KONTAKTNÍ ADRESA:Zámek Kuks Kuks 544 43 Kuks Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|