|
JELÍNKOVÁ Zdena [ Osobnost FoS ČR ]Na dětském festivalu Mladé Horňácko 1985 30.3.1920 - 5.10.2005 Zdena Jelínková pocházela z městečka Velká nad Veličkou, které je centrem regionu Horňácko. Ve Velké nad Veličkou paní Zdeňku za života jmenovali čestnou občankou. Zdenka Jelínková žila v podstatě většinu života v Brně. Jako pedagožka a odborná pracovnice pracovala v Etnologickém ústavu AVČR v Brně. Zůstává zasloužilou osobností folkloru, vždy vedla školení a semináře lidových tanců po celé Moravě a připravovala a pomáhala s pořady pro řadu festivalů (Strážnice, Velká Bystřice, Brněnsko tančí a zpívá a mnoho jiných). Z. Jelínková je také autorkou několika publikací s popisem tanců z Horácka. Zdeňka Jelínková - nositelka medaile Františka Palackého a dalších vyznamenání.
Společně s E.Kovářem, A.Ptáčníkovou byla Z.Jelínková (vpravo) u zrodu Horňáckých slavností,1960 Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 11.10.2005 v 21:55 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|