Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:49 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Rozloučení se Zdenkou Jelínkovou

ROZLOUČENÍ SE ZDENKOU JELÍNKOVOU
BRNO - ŹIDENICE, 13. ŘÍJNA 2005
Tisková zpráva
JELÍNKOVÁ Zdena
Zdenka Jelínková ve velickém kroji (1987, archiv A.Vrby)
Ve čtvrtek 13. října 2005 se v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Brně Židenicích rozloučila početná odborná i laická veřejnost s etnochoreoložkou, sběratelkou lidových písní a tanců, badatelkou, organizátorkou, autorkou a dramaturgyní folklorních pořadů, zakladatelkou a dlouholetou ředitelkou několika folklorních festivalů, metodičkou tanečnicí a pedagožkou paní Zdenkou Jelínkovou, která zemřela ve věku 85 let 5. října v Brně. Církevního pohřbu se zúčastnilo vedle stovek smutečních hostů také 15 krojovaných párů, zastupujících všechny národopisné oblasti Moravy a Slezska, a početná skupina krojovaných z rodné horňácké obce Velká nad Veličkou, z jejichž středu držel také jeden slavnostně oděný pár čestnou stráž u rakve zesnulé.
JELÍNKOVÁ Zdena
JELÍNKOVÁ Zdena
Ve svém proslovu zmínil kněz sloužící zádušní mši svatou slova moravské církevní písně opěvující věrozvěsty Cyrila a Metoděje ... dědictví otců zachovej nám Pane!, kterými přiblížil a vyzvedl celoživotní dílo Zdenky Jelínkové za uchování našich moravských a slezských lidových tradic, zvyků, obyčejů, krojů a folkloru. Podrobně o životních cestách zemřelé hovořila ředitelka brněnského etnologického ústavu AV ČR, v němž dlouhá léta před svým odchodem do důchodu Z. Jelínková pracovala, Jana Pospíšilová a rozloučení přednesl také rodák, universitní profesor a zpěvák lidových písní Dušan Holý. Horňáckými písněmi v podání D. Holého, ženského a mužského sboru za doprovodu hudecké muziky se se Z. Jelínkovou naposledy rozloučili její rodáci a přátelé z Velké nad Veličkou.
JELÍNKOVÁ Zdena
JELÍNKOVÁ Zdena
JELÍNKOVÁ Zdena
Základ sběrů tanečního a dětského folkloru Zdenky Jelínkové tvoří materiál z území celé Moravy, těšínského Slezska, Kravařska, oblasti moravských Chorvatů a Českomoravské vrchoviny. Folklor a lidové tradice zapisovala ovšem nejen Moravě, ale také na Chodsku, samozřejmě i na Slovensku a též u lužických Srbů, v Polsku v oblasti slezských goralů či u české menšiny v bývalé Jugoslávii. Terénní zápisy doplňovala podrobným a trpělivým vyhledáváním a studiem pramenných zpráv a popisů v archivech i rukopisných dokumentech. V terénu pořídila Zdenka Jelínková přes 10.000 záznamů lidových tanců a jejich variant včetně folkloru dětského.
Výsledky studia a sběrů zpracovala a uveřejnila ve více než 450 publikacích, studiích a článcích. Z desetidílné videoencyklopedie Lidové tance z Čech, Moravy a Slezska, vydané Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici, vytvořila scénáře šest dílů natočených na deseti kazetách. Své poznatky předávala na školeních pro soubory, jejich choreografy a vedoucí. Půl století se podílela na tvorbě programu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici a výrazně obohatila i ostatní známé festivaly, slavnosti a přehlídky. Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou spoluzakládala a předsedala jejich programové radě v letech 1984 až 1995. Založila přehlídku Mladé Horňácko a z její iniciativy se zrodila i tradiční přehlídka Brněnsko tančí a zpívá nebo některé další přehlídky a festivaly v mnoha národopisných oblastech Moravy a Slezska.
Paní Zdence Jelínkové, která byla čestnou členkou Folklorního sdružení ČR, patří hold jako jedné z nejdůležitějších osobností poválečného folklorního dění v České republice.

Text a foto: František Synek

JELÍNKOVÁ Zdena
JELÍNKOVÁ Zdena
JELÍNKOVÁ Zdena

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: JELÍNKOVÁ Zdena
Zveřejněno 14.10.2005 v 14:46 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz