|
FRANTIŠEK VLADISLAV HEK [ Osobnost ]obrozenecký spisovatel, hudební skladatel, kupec * 11. 4. 1769 Dobruška † 4. 9. 1847 Letohrad Je nejznámějším dobrušským rodákem. Alois Jirásek si jej zvolil za ústřední postavu svého pětidílného románu F. L. Věk. V rodné Dobrušce získal základní vzdělání. V 10 letech odešel studovat do Prahy, nejdříve na normální školu a později na piaristické gymnázium. V devatenácti letech se musel na otcův nátlak vrátit domů. Asi šest týdnů pracoval na opočenském zámku. U svého otce se vyučil kupeckému povolání a po otcově smrti převzal jeho obchod. V r. 1792 se oženil. Jeho rodina měla tři děti. Ve svém krámku nejen obchodoval, ale také půjčoval české knihy a noviny. Jeho knihovna měla před požárem města v r. 1806 podle zachovaných záznamů 3284 svazků. Při požáru přišel nejen o knihy, ale i o obchod, zboží, peníze a hudební nástroje. Začal stavět nový dům, ale v r. 1811 jej postihl státní finanční bankrot. V r. 1821 mu zemřela manželka a o rok později prodal zbytky svého majetku a opouští Dobrušku. F. Vl. Hek se řadí k významným básníkům své doby a to především v letech 1813 - 1820. Publikoval takřka ve všech soudobých českých novinách a časopisech. V Hekově rodném domku v Dobrušce je zřízena stálá expozice městského muzea.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|