|
Jeřmanice [ Město nebo obec ]Jeřmanice je malebná podhorské obec čítající 350 stálých obyvatel. Nalézá se v severovýchodních Čechách na úpatí Jizerských hor nedaleko od známého vrcholu Ještěd s ještě známější stavbou, která tvoří dominantu tohoto kraje. Katastr obce je značně členitý, výškové rozdíly činí od 410 do 540 metrů n.m. s celkovou rozlohou 437 ha a jejich součástí jsou tato místa: Sibiř, Žižkov a Dolní Milíře. Střed Jeřmanic leží v nadmořské výšce 450 m.n.m. Obec se nachází v krásném přírodním prostředí. Okolí, lákající návštěvníky k delším i kratším procházkám jak v létě, tak i v zimě na běžkách, vás odmění překrásnými výhledy nejen do kraje a okolí Javorníku, ale také do blízkých Jizerských nebo Lužických hor a vzdálenějších Krkonoš. Blízká i vzdálenější okolí, bohatá na historické a kulturní tradice, dávají dobré podmínky pro rekreační využití po celý rok.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 16.10.2021 v 11:30 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|