Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (07:28 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

18 Jizerské hory [ Turistická oblast ]

ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA OZUBNICOVÁ ŽELEZNICE  TANVALD - HARRACHOV SMRŽOVKA PROTRŽENÁ PŘEHRADA ROZHLEDNA BRAMBERK NÁDRŽ JOSEFŮV DŮL BEDŘICHOV - LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO LIBEREC - MĚSTO POD JEŠTĚDEM ROZHLEDNA ČERNÁ STUDNICE JABLONEC NAD NISOU JEŠTĚD - MULTIFUNKČNÍ VĚŽ JEŠTĚD - MULTIFUNKČNÍ VĚŽ OZUBNICOVÁ ŽELEZNICE  TANVALD - HARRACHOV SMRŽOVKA PROTRŽENÁ PŘEHRADA NÁDRŽ JOSEFŮV DŮL ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA ROZHLEDNA ČERNÁ STUDNICE ROZHLEDNA BRAMBERK JABLONEC NAD NISOU LIBEREC - MĚSTO POD JEŠTĚDEM BEDŘICHOV - LYŽAŘSKÉ STŘEDISKO TO 18 Jizerské hory
...hory, hory, samé hory...
Na západě, přímo nad Libercem, se zvedá ohromný Ještědský hřbet s oslňující televizní věží. Z jihu sem nahlížejí skalní věže Českého ráje, z východu první výběžky Krkonoš - a velkou část oblasti vyplňují Jizerské hory. I tak strohý výčet napovídá, že ti, co vyhledávají letní nebo zimní aktivní odpočinek, najdou právě na Liberecku vynikající podmínky. Skutečně je z čeho vybírat - od pěší turistiky, cyklistiky a jízd na koni přes rozmanité vodní sporty na četných říčkách a přehradách až po klasické sjezdové i běžecké lyžování. Přestože Jizerské hory nepatří mezi vyhlášené horolezecké lokality, na zdejších žulových skalách si horolezci přijdou na své. Chloubou kraje je rovněž kolekce kamenných a železných rozhleden s fantastickými výhledy do okolí a bohatá nabídka dalších turistických lákadel v Liberci a Jablonci nad Nisou. K těm největším tradičně patří zoologická a botanická zahrada, a samozřejmě unikátní aquapark, kam jezdí návštěvníci ze všech koutů České republiky.

- Bedřichov - lyžařské středisko, ideální podmínky pro běžecké lyžování. 75 km upravovaných tratí (tzv. Jizerská magistrála), od roku 1968 dějiště dálkového běhu Jizerská padesátka.
- Liberec - krajské město pod Ještědem, zajímavá historická i moderní architektura. Botanická zahrada s rozsáhlou sbírkou rododendronů, zoologická zahrada s chovem vzácných bílých tygrů, unikátní aquapark Babylon.
- Jablonec nad Nisou - město bezprostředně sousedí s Libercem, zajímavá secesní zástavba z přelomu 19. a 20. století. Tradice sklářské výroby, muzeum skla a bižuterie. V okolí řada přírodních skalních vyhlídek.
- Rozhledna Bramberk - oblíbené výletní místo na Bramberku, nižším vrcholu hřebene Krásného (797 m) s 21 m vysokou kamennou rozhlednou z roku 1912.
- Rozhledna Černá studnice - 26 m vysoká žulová rozhledna nad obcí Maršovice, na nejvyšším vrcholu Černostudničního hřebene (869 m), symbol jablonecké turistiky. Výhled na Jablonec, Ještěd i na vzdálenější Krkonoše.
- Rozhledna Štěpánka - 20 m vysoká kamenná a cihlová rozhledna z roku 1892 na vrchu Hvězda (958 m) na Příchovickém hřebeni Jizerských hor. Kruhový výhled na české i polské Jizerské hory a Krkonoše.
- Josefův Důl - největší údolní nádrž Jizerských hor, stejnojmenná obec se sklářskou tradicí, oblíbené rekreační středisko pro sport a turistiku v každém ročním období.
- Protržená přehrada - přehrada na řece Bílá Desná (806 m), jedno z nejbizarnějších míst oblasti. Roku 1916 se protrhla sypaná hráz a zaplavila obce pod přehradou. Neštěstí si vyžádalo 65 lidských životů. Unikátní zbytky hráze s věží a podzemní štolou, kterou se odvádí voda do sousední nádrže Souš, zásobárny pitné vody pro Jablonecko s přísně chráněným okolím.
- Smržovka - 1020 m dlouhá moderní závodní sáňkařská dráha, raritou je kruhová 400 stupňová zatáčka. První sáňkařská dráha vznikla v roce 1912.
- Ozubnicová železnice - na 7 km dlouhém úseku mezi Tanvaldem a Harrachovem musely vlaky překonávat několik set metrů převýšení, proto lokomotivy dříve využívaly ozubnici. Několik tunelů, vysoký "arizonský" most přes Jizeru. Pravidelné nostalgické jízdy s historickými lokomotivami.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME


Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 29.04.2005 v 10:33 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz