|
Stará Ves nad Ondřejnicí [ Město nebo obec ] Stará Ves nad Ondřejnicí náleží do okresu Frýdek-Místek, nachází se na jeho severozápadě a vzdálenost od okresního města je 15 km. Dominantou obce se 2 464 obyvateli jsou dva historické objekty - renesanční zámek zdobený figurálními sgrafity a gotickorenesanční kostel. Nejstarší písemný pramen o vzniku obce je z období let 1245 - 1281 v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schaumburka. K obci připadá její místní část Košatka s 369 obyvateli. Zástavba obce je poměrně řídká a roztáhlá, slezského typu, jen část obce vykazuje výstavbu soustředěnou do sídlišť vilkového typu. Charakter polohy předurčoval obec do nedávné doby k převaze kovozemědělství, předtím bylo dominantní zemědělství. S rozvojem průmyslu na Ostravsku nacházela větší část obyvatelstva obživu v průmyslové Ostravě. Současně se stav mění vlivem transformace průmyslové činnosti. Dopravní obslužnost je autobusovou dopravou, nyní již omezenou vlivem rostoucího automobilismu. Středem obce probíhá hlavní silnice I/58 Ostrava - Rožnov pod Radhoštěm .Pracovní příležitosti jsou v obci značně omezené vlivem transformace průmyslu a zemědělství, narůst nových pracovních příležitostí je pomalý. Krajina obce je mírně zvlněná, v části zástavby spádovaná do povodí říčky Ondřejnice, na sever postupně přechází do rovinaté Oderské nivy a sousedí s CHKO Poodří. V katastru obce se pole prolínají s lesíky a remízky a s ohledem na poměrně velké zdroje vody je v katastru i několik rybníků. Spádovou oblastí je většinou 20 km vzdálená Ostrava, případně její přilehlé části. Tam dojíždějí občané do zaměstnání, středních a vysokých škol, na kulturní akce a v současné době i za nákupy v supermarketech. Zbývající část obyvatel dojíždí do Frýdku-Místku, který je naším okresním městem.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 26.10.2021 v 01:19 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|