Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (04:17 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Tyršova [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]

Nejstarší osídlenou lokalitou Opavy byl Kylešovský kopec. Archeologové zde objevili stopy po velmi vzácném tábořišti mezolitických lovců. Tito lovci patřili do kulturního okruhu šviderienu, vyznačujícího se typickými pazourkovitými hroty šípů. Ve středověku zdejší pozemky náležely knížecímu dvoru, který se rozprostíral mezi Těšínskou a Komárovskou ulicí. Do polí a zahrad na Kylešovský kopec, odkud byl nádherný výhled jednak na město a jednak ke Hradci, vedla oblíbená výletní cesta opavských měšťanů. Před blátem jejich obuv chránila prkna, kterými byla cesta pokryta. Na ni se v roce 1797 napojila alej Přátelství, sledující opavské hradby mezi Hradeckou bránou a knížecím zámkem a tvořila součást městské promenády. V roce 1820 po cestě vzhůru na Kylešovský kopec stoupal neobvyklý průvod - rakouský císař František, ruský car Alexandr I., a další, kteří přijeli do devítitisícové Opavy na kongres "svaté aliance” rozhodnout o osudu země pod Vesuvem.

Tato cesta se původně nazývala Kopečnou, německy Berggasse, a teprve po dostavbě sokolského stadiónu v roce 1926 v její blízkosti, dostala jméno dr. Miroslava Tyrše (1832 - 1884), českého estetika a teoretika tělesné výchovy, spoluzakladatele Sokola. Po likvidaci městských hradeb bylo nutné ponechat odvodňovací příkop, který sbíral přívaly dešťových vod z Kylešovského kopce. Luttermannovu šanci - dnes Ptačí vrch - spojoval s Kopečnou ulicí, dnes již neexistující tzv. Čertův most, který tam byl zbudován na návrh městského starosty Jana Josefa Schősslera z roku 1828. V roce 1893 byl stržen, protože příkop pod mostem byl zasypán návažkami z výkopů základů novostavby zemského soudu. Po dalším rozvoji města nastal citelný nedostatek bytů, vhodné parcely ke stavbě domů pro zemské úředníky a učitele opavských škol bylo možno získat na Tyršově ulici.

UMÍSTĚNÍ

V LOKALITĚ EVIDUJEME


AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 14.04.2005 v 16:18 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz