|
ZOO Liberec [ ZOO ] Poloha Leží v malebném údolí nedaleko centra města. Část je zalesněná, některé výběhy leží na skalnatých svazích a spodní polovinou protéká potok. Návštěvnické cesty dovolují pohodlnou procházku. V areálu jsou nová občerstvení pro návštěvníky.
Rozloha 13 ha
Založena r. 1919
Návštěvnost 327 014 návštěvníků (1997)
Specializace chov vzácných a ohrožených druhů. Zoo se významně zasloužila o zachování genofondu oslů somálských, makaků lvích a kozorožců dagestánských. Organizuje chovnou stanici nosorožců. Účastní se čtyř evropských chovných programů EEP a zasedá ve čtyřech komisích.
Chová 527 savců v 63 druzích, 249 ptáků v 66 druzích, 20 plazů v 9 druzích, 22 ryb v 5 druzích.
Nejvýznamnější druhy orel kamčatský, orel bělobřichý, makak lví, šimpanz, orangutan, levhart sněžný, osel somálský, nosorožec tuponosý, pižmoň severní, žirafa Rotschildova, tygr indický - bílá forma. Počet chovaných druhů uvedených v Červené knize ohrožených zvířat: 10 Počet chovaných druhů ohrožených v české přírodě: 13
Navštivte hospodářský objekt, chovné zařízení pro dravé ptáky, expozice tučňáků, pavilon žiraf, pavilon opic, volný výběh pro šimpanze, pavilon pro orangutany, výběh pro bílé tygry
Rarita Liberecká zoo je jediná ve střední Evropě, která chová bílé tygry. Tygři Kolumbus a Isabela byli dovezeni ze Švédska.
KONTAKTNÍ ADRESA:ZOO Liberec Masarykova 31 460 01 Liberec Česko (CZ) fax: (+420) 482 710 618
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 04.01.2022 v 23:07 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|