|
Štramberk - vápencové stěny [ Horolezectví ] Vápencové cvičné skály u Štramberka se rozkládají na J svazích Bílé hory nad Kopřivnicí. Štramberské cvičné skály mají stejný geologický původ jako Pavlovské vrchy. Horolezecky jsou využívané celky Váňův kámen, Kozí stěnka, Starý lom, Verdonek a Dallas. Přístup: ze žel. stanice Štramberk nebo Kopřivnice (na trati Studénka-Štramberk-Veřovice) vždy po mod. zn. (20 min.). Příjezd možný až k arboretu ve Starém lomu.
A. Váňův kámen Váňův kámen je 15 m vysoká skalka v J svahu Bílé hory, ukryté v akátovém háji. Po S straně skalky je snadný sestup. Výstupy vedou v JV a JZ stěnce s poněkud ohlazenými chyty a stupy.
B. Kozí stěnka Malá, ale výrazná skalka v trav. svahu na Z od Váňova kamene (asi 400 m).
C. Starý lom Opuštěný lom s arboretem a cca 30 - 40 cestami, největší (a také nejvyhledávanější) oblast ve Štramberku. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v chráněné oblasti, je lezení omezeno - denně od 9.00 do 18.00 hod.
D. Verdonek Malá oblast nacházející se za jeskyní Šipkou. Asi 10 - 15 cest maximálně 10 metrů obtížnosti V - VIII. Nejméně lezená oblast preferovaná spíše boulderisty.
E. Dallas Nevelká stěna přímo pod Trúbou. Mírně převislá stěna s nejtěžšími cestami na Štramberku, těžké lezení, ani pětky tu nejsou snadné. Obtížnost V až X-.

Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|