|
Zámek Lanškroun [ Zámek ]Původně kanonie augustiánů kanovníků u kostela Panny Marie (dnes sv. Václava). Klášter byl počátkem 16. století přestavěn na renesanční zámek a později barokně upraven. Dnes slouží k účelům Městského muzea v Lanškrouně. Majitel / Uživatel: Město Lanškroun / Městské muzeum Lanškroun Expozice: Dějiny města a portréty osobností, kabinet mincí a medailí akademického sochaře Zdeňka Kolářského, sklářství na pomezí Čech a Moravy. Sezonní výstavy v prostorách muzea a v gelerii. Zajímavost: Jan Marek MArci, rektor University Karlovy, polyhistor, zakladatel spektroskopie, osobní lékař císařů. Otevřeno: Celoročně Úterý - pátek 9.00 - 11.30, 13.00 - 16.00 Sobota - neděle 13.00 - 17.00 Jindy po předchozí dohodě. Prohlídka: - samostatně nebo s průvodcem (česky, anglicky a německy - skupiny po předchozí dohodě) - délka prohlídky 60 minut - nejvíce 30 osob Vstupné: - dospělí 20,- Kč - děti 10,- Kč Služby: - rezervace prohlídek - prodej suvenýrů - přednášky - odborná knihovna - pronájem prostor Literatura Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Zámek Lanškroun nám. A. Jiráska 1 563 01 Lanškroun Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|