Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:15 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie obce Chuchelná [ Historie (archivní dokument) ]

Historie obce Chuchelná

Poprvé se připomíná v historických pramenech r.1349. Správně se jmenovala Velká Chuchelná, zatímco Malá Chuchelná, blízko Křenovic v nynějším Polsku, zanikla již v 15.století. V držení obce se vystřídala až do počátku 17. století řada šlechtických pánů, z nichž nejvýznamnější pocházeli z rodu Šamařovských z Rohova. V roce 1611 zakoupil Chuchelnou Bernard Lichnovský z Voštic a s výjimkou let 1650-1670 zůstala obec v držení tohoto rodu až do roku 1945.

Od roku 1742 připadla obec Prusku a život se stal součásti jeho vývoje, Chuchelná se stala střediskem panství a pozdějším sídlem správy velkostatků knížat Lichnovských. V polovině 17. století zde Jiřík Lichnovský z Voštic vybudoval raně barokní zámek, k němuž byla v roce 1776 přistavěna pozdně barokní kaple. V roce 1853 byl k zámku přistavěn tzv. Dům kavalírů. Mechtilda Lichnovská zde zřídila na počátku 20.století ze svých sbírek z cest muzeum. V roce 1952 byl v zámku jako první v ČSR zřízen rehabilitační ústav a je k tomuto účelu využíván dodnes.

V centru zaujme novogotická kaple sv. Kříže z konce 19.století kde je mimo jiné pochován kníže Karel Lichnovský, poslední vyslanec německého císařství ve Velké Británii. Původní farní kostel vysvěcený roku 1921, byl zcela zničen v závěru 2.světové války. V roce 1996 byl slavnostně vysvěcen nový kostel Povýšení sv. Kříže.

Železniční trať z Chuchelné pokračovala do polské Ratiboře, takže se dalo vlakem dojet až do Berlína. I přes snahy některých starostů se dodnes nepodařilo trať znovu propojit.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 30.03.2003 v 18:07 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz