|
Kostel sv. Floriána [ Kostel nebo katedrála ]Se stavbou kostela bylo započato roku 1802. Když byl kostel vyzděn až do výše oken, přišel zákaz pokračovat ve stavbě a materiál určený k výstavbě kostela byl použit na stavbu školy. Kostel tak byl dokončen až v roce 1804, po dostavbě školy. Obraz nad oltářem věnoval majitel panství, ostatní vybavení kostela (monstrance, kalichy, ciborium, varhany, baldachýn, mešní roucha, korouhve a mešní prádlo) pořídil páter Ignác Heim za svých 1500 zlatých. Po smrti P. Heima, v r. 1814 zastával duchovní správu kurátor z Bohuslavic a od roku 1845 kurátor farního úřadu v Dolním Benešově.Od roku 1919 je v Kozmicích samostatný farní úřad a působí zde P. Maxmilián Trullay. Zpočátku bydlí ve škole, později v nově postavené faře. V roce 1944 došlo vinou nekvalitního stavebního materiálu při stavbě kostela k vážným stavebním závadám a kostel musel být uzavřen. Klenba hrozila spadnutím, proto byla nahrazena trámy s podbitými deskami. Roku 1878 musela být odstraněna nová věž a zvonek přenesen do hlavní věže. Strop v kostele byl omítnut až r. 1881, kdy byla zbourána sakristie a postavena nová s oratoří. V roce 1884 byl zvětšen hřbitov kolem kostela a ohrazen hřbitovní zdí. V roce 1926 se začalo se sbírkami na stavbu nového kostela, protože starý byl již značně poškozen. V březnu 1934 se začalo se stavbou. Slavnostní posvěcení nového chrámu bylo 18.10.1936 na svátek Sv. Lukáše. První bohoslužba se zde sloužila 18.3.1937. Za II. světové války byl kostel bombardován všechna okna zničena. Na jaře 1948 za působení P. Aloise Hanzelky byl kostel vyzdoben malbami, křížovou cestou, osazeny okna a kolem kostela byl vysázen krásný park. V roce 1950 byl oltář doplněn o zadní mramorovou stěnu a několik ochotných občanů postavilo na kostele zvonici. Zde byl pověšen zvon ze starého kostela a starý kostel byl téhož roku zbourán. Dalším farářem v Kozmicích byl P. Richard Klíč, který zde působil od roku 1955 - 1966 a s velkými obtížemi prosadil stavbu nové fary. P. Josef Gottfried zůstává ve farnosti celých 24 let. Za jeho působení byl vymalován kostel, provedena vnější omítka, elektrická instalace, vyměněna krytina střechy a zdvojená okna. Kratší dobu působí ve farnosti P. Josef Gazda a P. Marek Výleta a od r. 1991 P. Jan Kučera. Po roce 1989 byla zmodernizována fara a obnoven a dosázen park. Od roku 1997 je duchovním správcem v Kozmicích P. Petr Šustáček.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|