|
Kozmice [ Město nebo obec ]Obec Kozmice leží v severovýchodní části České republiky v Moravskoslezském kraji, v oblasti nazývané Hlučínsko. V blízkosti obce se nacházejí větší města Hlučín (vzdálen 3 km od Kozmic), Ostrava (11 km) a Opava (21 km).
První písemní zmínka o obci pochází z roku 1349. Minulost Kozmic je spjatá s historií celého Hlučínska, jenž patřilo střídavě k Českému státu, střídavě k Německu.
1. 7. 1973 se obec stala součástí města Hlučína, od 1. 1. 1993 je obec na základě referenda opět samostatná. V současné době žije v Kozmicích asi 1850 obyvatel na rozloze 1091 ha.
Okolí Kozmic je určeno k rekreačnímu vyžití. V sousedním Hlučíně a částečně i na katastru Kozmic se nachází Sportovně-rekreační areál Štěrkovna a celé Hlučínsko je díky mírně zvlněné krajině s dalekými výhledy na Nízký a Hrubý Jeseník, Beskydy a do Polska vhodné k pěší turistice a k cykloturistice.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 28.09.2021 v 12:21 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|