|
Cidlina [ Vodní tok ]Pramení v krkonošském předhůří. Až po Chlumec nad Cidlinou teče převážně jižním směrem, pak se prudce otáčí na východ a u Poděbrad ústí zprava do Labe na ř.km 70,5. Plocha povodí měří 1160 km2. Délka sjížděného úseku je 76 km. Cidlina je typicky lučinatá řeka, která protéká rovinami polabské nížiny. Volně proudí rozsáhlými loukami v otevřené krajině, občas ji lemuje stromoví, břehy jsou většinou regulovány. Její vodu používají průmyslové a potravinářské závody a silně ji znečišťují. Plavba býva bez problémů a bez nebezpečí. Musíme však u jezů volit jízdu náhonem nebo řečištěm podle okamžitých vodních stavů nebo podle provozu na těchto vodních dílech. Klíčovým místem jsou Smidary, kde odbočuje I.Mlýnská Cidlina , kterou většinou použijeme. Do Cidliny se vrací u Nového Bydžova. Pod Chlumcem nad Cidlinou odbočuje II.Mlýnská Cidlina, která se vrací v Končicích. Pokud jde tudy voda, využijeme ji raději než hlavního řečiště. Pod Zbraní vplouváme na hladinu Žehuňského rybníka, který je státní přírodní rezervací. Rybník a jeho okolí je hnízdiště vzácných vodních ptáků. Toho si musíme být při průjezdu vědomi a chovat se tiše a ukázněně. Je proto vhodnější využít náhonu, který vede po levé straně rybníka. Na ř.km 8,3 odbočuje vpravo Sánský kanál, spojující Cidlinu s Mrlinou. Dnes je silně zarostlý a pro vodní turistiku bezvýznamný.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 01.10.2021 v 19:13 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|