|
Trasa Ramzová - chata Jiřího na Šeráku - Jeseník [ Turistická trasa ]Název trasy: Obří skály Typ: pěší Náročnost: náročná Čas.náročnost: celodenní Délka: 17,5 km Náročnost: náročná trasa se stoupáním na Obří skály a na Šerák, prudký sestup ze Šeráku Občerstvení: Ramzová, chata Jiřího na Šeráku, Bobrovník, Jeseník Výchozím místem je horské rekreační středisko Ramzová s nejvýše položenou rychlíkovou zastávkou v republice. Z parkoviště pod stanicí lanové dráhy se vypravíme po zelené značce. Cesta vede lesními i odlesněnými úseky podél Vražedného potoka. Vystoupáme k mohutné skalní hradbě, která tvoří výraznou krajinnou dominantu a nazývá se Obří skály. Skaliska jsou svou výškou 10 - 16 m vyhledávaným cvičným horolezeckým terénem s výhledem do okolí. Od Obřích skal stoupáme po modré značce k chatě Jiřího na Šeráku, od níž zbývá jen kousek cesty na samotný vrchol hory, jejíž výška je 1351 m. Sejdeme zpět na rozcestí Pod Šerákem a po žluté značce sestupujeme serpentinami k místu Pod Strmým, zde se klesání narovná a pokračuje k rozcestí Miroslav, kde se připojí zelená značka z Lipové. Stále se držíme žlutého značení a několika zatáčkami sestupujeme k rozcestí Pod Javoříkem s další odbočkou do Lipové (modré), končící přímo v lázních. Stále klesající žlutě značená trasa nás přivede ke sportovnímu areálu Bobrovník se známou restaurací. Poblíž se nachází autokemp. Z horních partií si můžeme prohlédnout město Jeseník téměř z ptačí perspektivy. Zbývající úsek spojuje Bobrovník s Jeseníkem, kde naše výprava končí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|