|
Horská chata JIŘÍHO NA ŠERÁKU [ Chata, chalupa ]Je to vůbec první stavba německého turistického horského spolku v Jeseníkách a byla vybudována již v r. 1888 jako srubová chata s věžičkou - její podoba je zachycena na krytině. Své jméno dostala na počest někdejšího majitele pozemku, kardinála Jiřího Koppa, vratislavského biskupa. Bohužel již v únoru r. 1893 vyhořela, ale ještě v tomtéž roce začal spolek se tavbou nové, nyní již kamenné chaty. Chata Šerák / Jiřího na Šeráku / ležící v nadmořské výšce 1351 m n.m. je kamenným pokladem, starším více jak 110 let, zasazeným do úpatí hřebene Hrubého Jeseníku. Šerák se stal přirozenou turistickou bránou k pěším túrám na Keprnický vrch, Vozku či pro zdatnější Praděd. Kapacita chaty nabízí dvou až osmi lůžkové pokoje, se společným hygienickým i společenským zázemím. Skromné vybavení pokojů je vyváženo nádhernou přírodou, čistým vzduchem a vodou. Klidné letní měsíce jsou vhodné pro různé formy seminářů, kurzů, ozdravných pobytu či formálních setkání, které se zde stávájí neformálními. Sjezdovky mohou hoblovat jak začínající lyžaři, tak i zkušení...
KONTAKTNÍ ADRESA:Horská chata JIŘÍHO NA ŠERÁKU Ramzová 788 26 Ostružná Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|