|
Brniště [ Město nebo obec ]První písemná zmínka o Brništi je z roku 1352, kdy obec vlastnil rod Blektů z Útěchovic. Od roku 1359 vykonával vrchnostenská práva pan Vaněk z Vartenberka. O tři století později bylo Brniště rozděleno na několik statků, kde sídlili jejich majitelé - Blektové, Dlaskové a Lichtenšteinové. Blektové zde drželi statky až do 17. století. První škola byla založena v roce 1634 a v roce 1842 byla vybudována nová trojtřídní škola, která spolu s kostelem a farou tvořila náves. Od 19. století má obec vlastní poštu, později telegraf a četnickou stanici. Od roku 1900 je Brniště spojeno s okolím železnicí. K Brništi byly připojeny osady Jáchymov a Hlemýždi. V roce 1980 byly k Brništi připojeny obce Luhov a Velký Grunov. Obce Luhov a Velký Grunov se v pramenech objevují v roce 1544. Jméno Brniště má základ ve slově bláto, Luhov - luh, háj a Velký Grunov - zelená planina. Brniště je v současnosti sídlem samosprávy také pro obce Luhov a Velký Grunov, s celkovým počtem obyvatel 1 350. Převládá zde zemědělská výroba v místním zemědělském družstvu, zpracování zemědělských produktů, výroba krmných směsí pro zvířata (Brasa Bohemia Safari), chov krůt, výroba kysaného zelí Samir. Je zde i několik menších provozů - zinkovna (Apollo metal), zpracování dřeva - pila, truhlářství, montují se zde lustry (Glass metal). Dále zde živnostníci podnikají v mnoha dalších odvětvích - obchodní činnosti, pohostinství, elektro, instalatérství, stavebnictví, malířství....
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 21.09.2021 v 23:26 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|