Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (06:23 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

XIII. MFDFS "Písní a tancem", Luhačovice

XIII. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ "PÍSNÍ A TANCEM" - LUHAČOVICE 2005
Tisková zpráva
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem, logo festivalu
Ve dnech 9. - 11. září 2005 se v Luhačovicích uskuteční XIII. ročník Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů "Písní a tancem" - Luhačovice 2005.
Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 500. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů. Současně hledat, objevovat a představovat veřejnosti podstatné stránky dětského tanečního a hudebního projevu jako svébytného jevu české a evropské tradiční lidové kultury se společnými i rozdílnými znaky, specifickými tématy, vlastními dětskému světu myšlení, poznávání a zpracování v tradičních i současných projevech. Město Luhačovice, jako sídlo festivalu, bylo zvoleno především jako jedno z významných středisek kulturního života na Moravě i v celé České republice, které vytváří festivalu přirozené zázemí v návštěvnosti lázeňských hostů, ale také jako centrum specifické folklorní oblasti Luhačovického zálesí a místo v blízkosti pravděpodobného rodiště Jana Amose Komenského. Podstatnou myšlenkou pořadatelů festivalu bylo od počátku také vytvořit jednu z cest ke spojení České republiky a její lidové kultury s dalšími zeměmi Evropy a zejména sousedními zeměmi.
Programově je existence festivalu spojena s vynikající osobností folkloru Luhačovického zálesí a dětského folkloru České republiky vůbec paní prof. Věrou Haluzovou, autorkou většiny uskutečněných hlavních programů festivalu a jeho čestnou prezidentkou. Její zásluhou byl účastníkům festivalu a jeho hostům a divákům představen komplexní obraz dětského folklorního tanečního projevu, ale také svět dětského myšlení ve své tradiční podobě vůbec.
Za uplynulých dvanáct let si festival získal řadu příznivců v Luhačovicích i v okolí. Byl zařazen do kalendářů evropských a světových dětských folklorních akcí. Folklorní sdružení každoročně dostává nabídky k účasti na festivalu z řady evropských zemí. To potvrzuje skutečnost, že festival svojí programovou strukturou i organizačním zázemím a podmínkami pobytu patří v evropském měřítku mezi zajímavé a přitažlivé akce. V roce 2005 festival získává statut stálého člena mezinárodní organizace pořadatelů folklorních festivalů CIOFF.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
z předchozích ročníků
Program festivalu bude zahájen vystoupeními zahraničních souborů pro děti v pátek 9. září v 10 hodin na Lázeňském náměstí. Dětem z dětských léčeben patří odpolední koncert Děti a tanec v Lázeňském divadle, který bude reprízován pro veřejnost ve 20 hodin v DK Elektra. Od sobotního rána se návštěvníci mohou setkat s ukázkami řemeslné výroby na Lázeňském náměstí. Hlavní festivalový pořad, který se na Lázeňském náměstí koná v sobotu 10. září v 15 hodin, má název "Malí nositelé tradic a jejich učitelé". Slavnostní průvod účinkujících se vydá v neděli 11. září od 13,30 hod. od pošty na Lázeňské náměstí, kde se uskuteční závěrečné programy "Písní a tancem" a "Hosté se loučí".
Hlavními pořadateli festivalu jsou Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Zlínský kraj, Městský dům kultury Elektra Luhačovice, SOŠ a SOU Luhačovice a Sanatorium Miramare Luhačovice. Festival se koná pod záštitou předsedy vlády ČR Jiřího Paroubka, poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Petra Nečase a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Nadace Duhová energie.
Letošního XIII. ročníku festivalu se zúčastní zahraniční soubory ze Slovenska, Bulharska, Finska, Moldávie a Polska a také domácí soubory Břeclavánek Břeclav, Hradišťánek Uherské Hradiště, Krušpánek Velká Bystřice, Malá Markovice Postřelmov, Malé Zálesí Luhačovice, Malý furiant České Budějovice, Úsměv Opava a Taneční studio L. Košíkové ZUŠ Uherské Hradiště.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podporují BAŤA ČR, CAC Leasing, a.s., Hotel Adamantino Luhačovice, KARE Karel Plášek, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, s.r.o. a další.

Zpracoval: Dr. Jiří Pokorný, 19.8. 2005

Kontakt:
Dr. Jiří POKORNÝ, tel./fax: 234621256, 604 674 841, E-mail: jpokorny@adam.cz
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
z loňského ročníku
Luhačovice, Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Písní a tancem 2003

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 22.08.2005 v 12:21 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz