Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (06:30 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

PÍSNÍ A TANCEM - LUHAČOVICE 2007

Tisková zpráva
XV. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ "PÍSNÍ A TANCEM" - LUHAČOVICE 2007
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem, logo festivalu
Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů. Současně hledat, objevovat a představovat veřejnosti podstatné stránky dětského tanečního a hudebního projevu jako svébytného jevu české a evropské tradiční lidové kultury se společnými i rozdílnými znaky, specifickými tématy, vlastními dětskému světu myšlení, poznávání a zpracování v tradičních i současných projevech. Město Luhačovice, jako sídlo festivalu, bylo zvoleno především jako jedno z významných středisek kulturního života na Moravě i v celé České republice, které vytváří festivalu přirozené zázemí v návštěvnosti lázeňských hostů, ale také jako centrum specifické folklorní oblasti Luhačovického zálesí a místo v blízkosti pravděpodobného rodiště Jana Amose Komenského. Podstatnou myšlenkou pořadatelů festivalu bylo od počátku také vytvořit jednu z cest ke spojení České republiky a její lidové kultury s dalšími zeměmi Evropy a zejména sousedními zeměmi.
K iniciativě Folklorního sdružení ČR se od počátku připojili: Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Okresní úřad ve Zlíně, Obec Pozlovice, Městský dům kultury Elektra a některé další subjekty. Postupně se ke spolupořadatelům přiřadili SOŠ Luhačovice a Royal Spa Luhačovice, s.r.o. Mezi příznivce festivalu, kteří pomáhají při jeho realizaci, patří také Vzdělávací zařízení Ministerstva financí ČR Přehrada (se svolením Ministra financí ČR), Hotel Adamantino, Zálesí, a.s., KARE a další. Záštitu nad festivalem pravidelně přejímají předseda Senátu Parlamentu České republiky a hejtman Zlínského kraje.
Programově je existence festivalu spojena s vynikající osobností folkloru Luhačovického zálesí a dětského folkloru České republiky vůbec paní prof. Věrou Haluzovou, autorkou několika hlavních programů festivalu a jeho čestnou prezidentkou. Její zásluhou byl účastníkům festivalu a jeho hostům a divákům představen komplexní obraz dětského folklorního tanečního projevu, ale také svět dětského myšlení ve své tradiční podobě vůbec.
Za uplynulých čtrnáct let si festival získal řadu příznivců v Luhačovicích i v okolí. Byl zařazen do kalendářů evropských a světových dětských folklorních akcí. V roce 2005 se festival stal řádným členem světové organizace lidového umění CIOFF. Folklorní sdružení každoročně dostává nabídky k účasti na festivalu z řady evropských zemí. To potvrzuje skutečnost, že festival svojí programovou strukturou i organizačním zázemím a podmínkami pobytu patří v evropském měřítku mezi zajímavé a přitažlivé akce.
Mezinárodní folklorní festival Písní a tancem
Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 7. - 9. září 2007 v Luhačovicích. Jeho pořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Zlínský kraj, Lázně Luhačovice, a.s., Městský dům kultury Elektra Luhačovice, Střední odborná škola Luhačovice, Royal Spa, s.r.o. a Obec Pozlovice. Záštitu nad jubilejním XV. ročníkem přijali Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR, Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Libor Lukáš, hejtman Zlínského kraje. Festival se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Dnů tradiční kultury, společného projektu zemí Visegrádské čtyřky.
Festivalový program zahájí v pátek 7. září v 10 hodin na Lázeňském náměstí v Luhačovicích koncert zahraničních souborů pro školní mládež. Obdobný koncert shlédnou v 16,30 hod. občané a návštěvníci obce Pozlovice. Novinkou letošního programu bude večerní koncert souboru Barunka z České Skalice na kolonádě lázní.
Od sobotního rána mohou návštěvníci festivalu obdivovat mistrovství lidových řemeslníků na Jarmarku lidových řemesel, který pokračuje také v neděli. Slavnostní zahájení se koná ve 14 hodin a po něm následuje hlavní pořad festivalu "malí nositelé tradic a jejich učitelé". Během programu se uskuteční křest knihy Oldřicha Koudelky "Trénoval jsem Emila..." ze vzpomínek pozlovického občana a bývalého vynikajícího sportovce Jana Haluzy.
Účastníci mezinárodní taneční dílny, která je součástí programu festivalu, se představí pořadem "Spojení tancem" v neděli v 11 hodin. Po slavnostním průvodu, který vyjde ve 13 hodin od pošty na Lázeňské náměstí, se uskuteční závěrečný festivalový pořad "Labyrintem světa do ráje srdce", věnovaný odkazu J.A. Komenského.
Ve festivalových programech se představí dětské folklorní soubory Jugendvolkstanz und Schuhplattlergruppe Fürnitz (Rakousko), Sadeczoki Nowy Sacz (Polsko), Zsakbolha Sárospatak (Maďarsko), Skaličánek Skalica (Slovensko), Barunka Česká Skalice, Jitřenka Český Krumlov, Kopaničiarek Starý Hrozenkov, Malá Ondřejnica Stará Ves p.O., Malé Zálesí Luhačovice, Nivnička Nivnice, Malý Vizovjánek Vizovice Radovánek Napajedla a účastníci mezinárodní taneční tvůrčí dílny.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podporují Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, České dráhy, KARE Karel Plášek, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a.s. a další.
Rozhodnete-li se cestovat na festival vlakem, pak máte možnost využít mimořádné slevy Českých drah. Cestující do Luhačovic a zpět si mohou v nástupních stanicích od pátku do neděle zakoupit jízdenku na festival za zákaznické jízdné.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

Zveřejněno 02.09.2007 v 18:29 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz